ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
3 online • návštevy: 153 / 941519
Aktuality
V aktualitách je možné vyhľadať ľubovoľný text

14.1.2016
KÁBLOVÝ OPERÁTOR UPC SPUSTIL SLUŽBU Wi-FREE

   Dnešným dňom spustil poskytovateľ káblového internetu UPC službu Wi-Free do skúšobnej prevádzky. Služba je zatiaľ dostupná v niektorých častiach Bratislavy. Postupne má byť rozšírená do všetkých väčších miest.
Služba umožňuje užívateľom UPC bezplatne pripojiť svoje zariadenie na Wi-Fi sieť všade tam, kde ju poskytuje prevádzkovateľ siete a umožniť tak neobmedzený pohyb s pripojením po celej mestskej lokalite. Sieť budú tvoriť zariadenia prevádzkovateľa, routery, ktoré doma používajú užívatelia súčasného internetového pripojenia. Routery budú z centra poskytovateľa prepnuté do režimu dvoch nezávislých sietí, jednej domácej pre súčasného užívateľa, druhej verejnej, na ktorú sa môže pripojiť ktokoľvek z okolia, kto má súčasne predplatený balík internetového pripojenia UPC. Istým spôsobom teda súčasní užívatelia budú "zdieľať" svoj modem i pre iných užívateľov z okolia. Službu však podporujú len najnovšie routery so zabudovanou Wi-Fi technológiou. Služba je aktivovaná automaticky a je bezplatná. Verejnú sieť je možné identifikovať ako UPC Wi-Free (SSID). Má však i svoje nedostatky. Jedným z nich je zdieľanie rýchlosti pripojenia na vlastnej domácej sieti, nezostáva však len pri tom.
  Ako sme sa mohli na vlastnej skúsenosti presvedčiť, aktivácia prebehla bez akéhokoľvek upozornenia automaticky bez nášho vedomia. Problémom je, že router začne vysielať verejný SSID identifikátor i napriek tomu, že domáce Wi-Fi pripojenie nevyužívate a router má deaktivovaný rádiovysielač ! V tomto prípade dôjde k jeho nekontrolovanej aktivácii. Presvedčiť sa o tom môžete po prihlásení sa do ADMIN panela routera. V nastavení nájdete záložku WIFI4ALL. Ak tam je, router vysiela signál Wi-Fi siete a nie je možné ho žiadnym spôsobom manuálne deaktivovať. Jediná možnosť je prihlásiť sa do profilu na stránke poskytovateľa a v nastavení Mojich služieb požiadať o deaktiváciu systému Wi-Free. Zmena nie je okamžitá, ale až po určitom čase (niekoľko minút až hodín).
  V prípade, že využívate i Vašu domácu Wi-Fi sieť, po jej boku nájdete identifikátor UPC Wi-Free. Tým pádom viete, že Váš Wi-Fi router poskytuje súčasne 2 siete (každú s vlastným SSID identifikátorom) a obe siete sú prevádzkové jediným rádiovysielačom vo vnútri zariadenia.
  Na prevádzku je použité frekvenčné pásmo 2.4 GHz, ktoré je už dnes značne zahltené počtom prípojných bodov. Princíp fungovania je postavený na využívaní toho istého kanála, na ktorom beží Vaša Wi-Fi sieť. Dôjde však k zdvojnásobeniu identifikačných impulzov a k rozdeleniu komunikácie s klientami na časovej báze. V pohotovostnom stave to teda znamená, že všetky routery od poskytovateľa UPC doposiaľ pracujúce vo Vašom okolí zdvojnásobia časovú periódu vysielania impulzov. SSID UPC Wi-Free sa vysiela práve v pauze medzi SSID pôvodnej domácej siete (viď obrázok - kliknite pre zväčšenie). Pri meraní namiesto charakteristického "ťukania" 10x za sekundu nájdeme "ťukanie" 20x za sekundu. Situácia je obdobná ako keby pribudlo raz toľko routerov vo Vašom okolí, vrátane Vášho. Každý "okoloidúci", ktorý sa pripojí na verejnú časť siete, znásobí expozíciu elektrosmogom najmä domácnosť, ktorá mu "dobrovoľne" poskytne pripojenie na vlastný router.

  Z pohľadu ochrany pred elektromagnetickými poliami je prevádzkovanie takejto siete neakceptovateľné, najmä bez súhlasu majiteľov a nájomcov modemov-routerov. Poskytovateľ si takto vybudoval vlastnú kontrolovanú bezdrôtovú sieť v mestách a to na úkor spotrebovanej elektrickej energie svojich klientov a ich zvýšenej mikrovlnnej expozície v ich vlastných domovoch! O účinnosti a využiteľnosti siete mimo budov je totiž pomerne ľahké polemizovať, nakoľko kvalita a intenzita signálu je najmä z vyšších poschodí budov dolu na ceste nepoužiteľná.