ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
7 online • návštevy: 146 / 995647

Aktualizované: 19.11.2016

Videoukážky z tienenia

  Na nasledujúcich videách reálne vidno, aký efekt majú jednotlivé tieniace materiály.

 Ukážka mažovania izby grafitovou farbou Y-Shield. Farba sa používa ako bežná farba, bez riedenia. Jednovrstvý náter plne postačuje na zníženie hodnôt polí. Je pretieratežná a už po 2 náteroch bielou farbou nespoznáte pôvodný čierny podklad. Všimnite si aplikáciu vodiacich elektrických pások, ktoré natretú plochu vzájomne prepájajú a uzemňujú do domového zemnenia. Konkrétne v tomto prípade sa jednalo o aplikáciu farby na odtienenie len nízkofrekvenčných polí z káblov v stene a z rozvodnej skrinky umiestnenej za stenou domu zvonku.

 Na tomto videu dobre vidno ako fungujú tieniace mriežky z kovových materiálov. Sú ideálne ako moskytiéry na okná, alebo zamurovatežné do steny. Video obsahuje ukážky tienenia z rôznych zdrojov (mobilný telefón, veža, wifi router, apod.). Je dôležité si uvedomi, že sieky sú prikladané k SMEROVEJ anténe do oblúku, aby bol tieniaci efekt na ukážku čo najväčší. V bežnej praxi by kúsok sieky z ukážky nestačil na dobré odtienenie priestoru. Smerová anténa prístroja nezachytáva žiarenie prichádzajúce z iných smerov v takej miere, ako z priameho smeru. Ku koncu poču DECT bedzrôtový telefón u suseda.

 Testovanie tieniaceho baldachýnu na postež. Je vyrobený z jemnej látky podobnej záclone, ktorá obsahuje strieborné vlákna votkané do polyesteru alebo bavlny. Baldachýn je vzdušný, prepustí vežké množstvo svetla, ale elektromagnetickému žiareniu kladie dostatočný odpor.

 Látka vyrobená z tieniaceho materiálu spožahlivo odtieni aj WiFi router vo vzdialenosti 10 cm. Musí však vytvori uzavretú faradayovu klietku okolo antény meracieho prístroja. Akonáhle je len čas antény nezakrytá (odspodu stola), signál sa k nej dostane. WiFi router v nečinnom móde sa dá rozpozna podža charakteristikého 10 Hz impulzu (10krát za sekundu).

 "Tisíce obyvatežov austrálskeho distriktu Hawthorn - Melbourne pretierajú celé mesto na čierno" - tak znie titulok televízneho shotu. Po inštalácií základňových staníc mobilného operátora do kostolnej veže mnohí z nich prestali dobre spáva... (opä použitá grafitová náterová farba Y-Shield)