ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
8 online • návštevy: 181 / 928048

Aktualizované: 19.11.2016

Videoukážky z tienenia

  Na nasledujúcich videách reálne vidno, aký efekt majú jednotlivé tieniace materiály.

 Ukážka maľovania izby grafitovou farbou Y-Shield. Farba sa používa ako bežná farba, bez riedenia. Jednovrstvý náter plne postačuje na zníženie hodnôt polí. Je pretierateľná a už po 2 náteroch bielou farbou nespoznáte pôvodný čierny podklad. Všimnite si aplikáciu vodiacich elektrických pások, ktoré natretú plochu vzájomne prepájajú a uzemňujú do domového zemnenia. Konkrétne v tomto prípade sa jednalo o aplikáciu farby na odtienenie len nízkofrekvenčných polí z káblov v stene a z rozvodnej skrinky umiestnenej za stenou domu zvonku.

 Na tomto videu dobre vidno ako fungujú tieniace mriežky z kovových materiálov. Sú ideálne ako moskytiéry na okná, alebo zamurovateľné do steny. Video obsahuje ukážky tienenia z rôznych zdrojov (mobilný telefón, veža, wifi router, apod.). Je dôležité si uvedomiť, že sieťky sú prikladané k SMEROVEJ anténe do oblúku, aby bol tieniaci efekt na ukážku čo najväčší. V bežnej praxi by kúsok sieťky z ukážky nestačil na dobré odtienenie priestoru. Smerová anténa prístroja nezachytáva žiarenie prichádzajúce z iných smerov v takej miere, ako z priameho smeru. Ku koncu počuť DECT bedzrôtový telefón u suseda.

 Testovanie tieniaceho baldachýnu na posteľ. Je vyrobený z jemnej látky podobnej záclone, ktorá obsahuje strieborné vlákna votkané do polyesteru alebo bavlny. Baldachýn je vzdušný, prepustí veľké množstvo svetla, ale elektromagnetickému žiareniu kladie dostatočný odpor.

 Látka vyrobená z tieniaceho materiálu spoľahlivo odtieni aj WiFi router vo vzdialenosti 10 cm. Musí však vytvoriť uzavretú faradayovu klietku okolo antény meracieho prístroja. Akonáhle je len časť antény nezakrytá (odspodu stola), signál sa k nej dostane. WiFi router v nečinnom móde sa dá rozpoznať podľa charakteristikého 10 Hz impulzu (10krát za sekundu).

 "Tisíce obyvateľov austrálskeho distriktu Hawthorn - Melbourne pretierajú celé mesto na čierno" - tak znie titulok televízneho shotu. Po inštalácií základňových staníc mobilného operátora do kostolnej veže mnohí z nich prestali dobre spávať... (opäť použitá grafitová náterová farba Y-Shield)