ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
9 online • návštevy: 151 / 1053919

Aktualizované: 1.11.2013

Blog
Dôvod na ochranu

                Predstavte si, že bývate v pokojnej štvrti, v malom rodinnom dome, do ktorého ste investovali okrem svojich financií  hlavne svoj čas a energiu... Trvalo dlhšie, kým ste si zrealizovali svoj  sen o tom ako má vyzerať Váš domov. Naozajstný domov, so všetkým, čo to prináša ... Tam, kde ste naozaj doma.
                Zrazu Vám túto idylku naruší niečo, čo ste nečakali, čomu vôbec nerozumiete, len intuitívne cítite, že Vás to môže ohroziť...
 
Tým niečím je 9 metrový stožiar s troma vysielačmi, nazývaný tiež základňová stanica mobilného operátora /BTS/, ktorá sa  zo dňa na deň vypína na susednej budove, priamo nad Vašou záhradou.
                 Hneď  Vás napadne, že to musel niekto povoliť a prečo, ak je to vo Vašom bezprostrednom susedstve, Vás o tom nikto neinformoval a nepýtal sa na Váš názor.  Prvé, čo urobíte je, že  kliknete na internet a nestačíte  sa čudovať... Otvára sa Vám doteraz nepoznaná oblasť.  Nájdete stránky o elektromagnetickom žiarení, videá a odborné filmy venované tejto problematike.  Vaše  obavy sa potvrdzujú....  Život pod vysielačom mobilného operátora môže mať  závažný vplyv na zdravie.
                 Vaša cesta vedie na príslušný stavebný úrad. Dozviete sa, že všetko je legálne povolené, v súlade so stavebným zákonom. Pýtate sa, či nikoho nezaujímal názor ľudí bývajúcich v okolí a odpoveďou je, že  pre rozhodnutie konkrétneho úradníka to nebolo vôbec potrebné. Mobilný operátor deklaroval splnenie limitov elektromagnetického žiarenia podľa platnej vyhlášky, takže nie je čo riešiť.
                 Doma klikáte ďalej... Nájdete si akreditovanú firmu na meranie EMG žiarenia a z protokolu o meraní sa dozviete, že hodnoty namerané vo Vašom dome vôbec nespĺňajú požiadavky na zdravé bývanie.  Čítate, píšete maily a začnete telefonovať... Spojíte sa s odborníkmi a dozviete sa: ...“áno, limity sú nastavené zle, ale nie je verejný ani politický záujem niečo  meniť.“ 

                 Čo teraz?  Bývanie vo Vašom ideálnom domčeku nadobudne zrazu iný rozmer. Ranná káva na terase je spojená s pohľadom na vynímajúci sa vysielač nad Vašou hlavou. Žiari nepretržitý,  pulzný signál priamo do Vašej záhrady, do Vašej spálne a Vaše deti budú pod týmto najbližšie roky rásť. Urýchlim  to.  Začnete zbierať podpisy, píšete odvolania a získate odborné argumenty.
                 Možno budete namietať, že vývoj je už taký a rozvoj techniky nezastavíme.  Áno, máte pravdu lenže tak, ako je regulované napr. fajčenie, mala by byť regulovaná aj táto oblasť.  Obzvlášť  pre to,  že v Ústave SR máme zakotvené aj právo na ochranu zdravia. Štát svojou legislatívou by teda mal predovšetkým chrániť  svojich obyvateľov a nie  záujmy mobilných operátorov.
                 Vyhláška MZ SR č. 534/2007 Z.z.  povoľuje limity, ktoré sú desaťnásobne vyššie ako boli napr. ešte v roku 1992 a vysielače mobilných operátorov tak môžu byť postavené prakticky kdekoľvek - na strechách obytných domov, na školách, nemocniciach, atď...  Stačí sa rozhliadnuť okolo seba a zbadáte ich tiež nad svojou hlavou...
                 Odborníci upozorňujú,  že elektromagnetické žiarenie je merateľná veličina a jeho zvýšené hodnoty, najmä nepretržité pôsobenie v blízkosti  vysielačov /BTS/,  môže mať dopad na zdravie ľudí.  Mala by platiť zásada preventívneho opatrenia a ochrana pred možnými následkami. Toho sa ale štát vzdal.
                 Je tu možnosť,  že samotné mesto -  v zmysle zákona,  ochráni zdravie svojich obyvateľov a zapláta tak dieru v systémovom zlyhávaní v štátu v tejto oblasti.  V územnom pláne mesta môže upraviť podmienky na výstavbu takýchto stavieb.
                 Podarilo sa to už v niektorých mestách. Podporte prosím iniciatívu za zmenu regulatívu v umiestňovaní základňových staníc mobilných operátorov v Územnom pláne mesta Prešov.

https://www.regulaciavysielacov.sk

Judita Čechová