Aktualizované: 16.10.2023
pinavá elektrina (Dirty Electricity)
"pinavou elektrinou" nazývame parazitné nízkofrekvenčné alebo vysokofrekvenčné napätia (iné ne rýdze sinus frekvencie 50 Hz) na rozvodoch elektrickej energie. Tieto parazitné napätia sú do značnej miery vedžajími produktami moderných, energeticky úsporných spotrebičov a elektroniky, pouívajúce beztransformátorové meniče a spínané zdroje v počítačovej technike, čiernej technike, v kompaktných iarivkách (CFL) a LED iarovkách, stmievačoch svetiel a motorových spotrebičoch s plynulou reguláciou otáčok. Môu ale tie vstupova do domov cez kabelá z okolitých zdrojov, prípadne cez uzemnené vodovodné alebo vykurovacie potrubie.
Parazitné vysokofrekvenčné napätia vznikajú pri opakovanom preruovaní prietoku prúdu. Táto manipulácia s prúdom vytvára frekvenčne irokopásmové zákmity a potenciálne nebezpečné elektromagnetické pole, ktoré vyaruje nielen do bezprostredného okolia, ale môe sa íri po elektrickom vedení do celého domu.
Medzi tie najväčie zdroje "pinavej elektriny" patria spínané napájacie zdroje (elektronické sieové adaptéry) a tyristorová impulzná regulácia otáčok motorov niektorých spotrebičov. Týka sa to teda aj vetkých trakčných vedení.
Problémy s ruením
Azda nie je väčieho a globálnejieho zdroja ruenia AM rozhlasu (rozhlasu na dlhých, stredných a krátkych vlnách - od 100 kHz do cca 10 MHz), ne je pinavá elektrina. Dnes je to problém najmä vežkomiest, kde je prakticky nemoné dosiahnu neruený posluch rozhlasových staníc na týchto rozsahoch, niekedy dokonca príjem nie je moný vôbec. Tieto frekvencie bývajú kompletne zaruené vrčaním, bzučaním, pískaním, umením a podobnými moduláciami, pochádzajúcimi prevane zo "znečistených" elektrických rozvodov. Častokrát nepomôe ani odpojenie prijímača z elektrickej siete a prevádzka na batérie. Parazitné napätia sa dobre íria aj v éteri. Kúsok za mestom je u príjem ale zväča úplne bezproblémový.
Trolejové vedenie električiek, trolejbusov a elezníc je ďalím masívnym zdrojom pinavej elektriny. Môete si to vimnú v prípade, e sa Vaa nehnutežnos nachádza v blízkosti takéhoto vedenia, prípadne sa s prijímačom pohybujete pozdĺ traového vedenia.
Parazitné napätia "cestujú" na vežké vzdialenosti nielen vzduchom a kabeláou, ale aj elektricky vodivým kovovým potrubím, či uzemňovacím systémom, ktoré býva zakopané v zemi. Čím je pôda v okolí uzemňovacieho bodu vlhkejia (elektricky vodivejia), tým viac sa parazitné napätia íria do väčích vzdialeností. Dokonca i na vidieku je niekedy aké nájs "nekontaminovaný" úsek pôdy, bez rôznych parazitných napätí. Cez uzemnenie prenikajú parazitné napätia do ďalích nehnutežností. V istých prípadoch teda "grounding" žudského tela (galvanické spojenie s prirodzeným povrchom Zeme), ktorý je veobecne povaovaný za priaznivý, nemusí prináa poadovaný efekt.
Aký vplyv to má na človeka ?
Výskum ukazuje, e pinavá elektrina by mohla by čiastočne zodpovedná za nárast niektorých moderných zdravotných problémov a chorôb, ako sú rakovina, cukrovka, nespavos, bolesti hlavy, neurologické poruchy, arytmie a autizmus.
Kalifornská túdia (Milham & Morgan, 2008) odhalila, e v budove koly, v ktorej sa zistili vysoké úrovne parazitných napätí, bol zistený výskyt rakoviny u učitežov takmer 3-krát vyí, ne bol priemer. Riziko vzniku rakoviny títnej žazy bolo 13-krát vyie a to u počas prvých 3 rokov pobytu v budove. Dokonca aj u iakov sa chorobnos zvýila a u viacerých sa vyskytlo onkologické ochorenie, tie s fatálnym koncom.
V niektorých kolách zistili, e pokiaž eliminovali úroveň parazitných napätí o viac ako 90%, zdravotný stav učitežov sa zlepil (Havas & Olstad, 2008). Bolesti hlavy, celková slabos, suché oči a ústa, sčervenanie na tvári, astma, podrádenie pokoky, celková nálada, vrátane depresií a úzkosti výrazne ustúpili u väčiny zamestnancov. Dokonca klesol i počet tudentov, ktorí vyadovali astmatické inhalátory. Na úrovne parazitných napätí reagujú aj niektorí diabetici. Osoby s diagnózou sklerózy multiplex majú v lepiu bilanciu a menej atakov, pokiaž nie sú vystavení vysokým úrovniam parazitných napätí v ich okolí (Havas, 2006).
Aké úrovne väčinou nameriame ?
"pinavú elektrinu" môeme zmera pomocou beného osciloskopu, ale aj peciálnym G/S prístrojom (Graham-Stetzer meračom mikrozvlnenia), pripojením priamo do elektrickej zásuvky. Prístroj je citlivý na frekvenčný rozsah 4 kHz a 150 kHz. Bene sa úrovne na G/S prístroji pohybujú medzi 10 a 2000 jednotkami. Hodnoty sú veobecne vyie v mestách, najmä v husto obývaných oblastiach.
Čo môeme preventívne urobi s vysokou hladinou pinavej elektriny ?
Po prvé, vypnú moný zdroj (zo zásuvky, nie vypínačom). Následne odmera úrovne parazitných napätí na rozvode. Ak to nepomôe a nameriate hodnoty stále vyie ako 200 jednotiek, potom parazitné napätia pravdepodobne prichádzajú do Vaej nehnutežnosti z vonkajej prípojky.
Túto situáciu nie je jednoduché riei. Firma Graham-Stetzer ponúka aj peciálne filtre, ktoré pripojením na bytový alebo domový rozvod, pomáhajú odstráni zvyky parazitných napätí z elektrickej rozvodnej siete. Môete vyskúa pripoji aj viaceré filtre, čo najbliie k hlavnému zdroju (spotrebiču), a následne skontrolova, či úrovne parazitných napätí na rozvode klesnú.
Pri kúpe novej iarovky odporúčame ju vopred skontrolova. Nakožko dnes sú častokrát v predaji u výhradne len CFL alebo LED iarovky, ktoré sa u nezaobídu bez nevyhnutnej elektroniky (spínaného zdroja) v pätici, môu by neiadúcim zdrojom "pinavej elektriny" v domácnosti. Na rýchlu kontrolu si môete skúsi zobra do predajne so sebou malý rozhlasový prijímač, naladený na AM pásmo (DV,SV,KV). Nechajte si vybranú iarovku v predajni rozsvieti a priblíte k nej rozhlasový prijímač. Ak sa neozve výrazný praskot, vrčanie, alebo umenie, iarovka je v poriadku.
pinavá elektrina vytváraná vo vnútri domu alebo bytu
Pravdepodobnos, e pinavá elektrina pochádza zo zariadenia vo vnútri domu, je spravidla vyia, ne z exteriéru. Niektoré televízory a čierna technika patria medzi najväčích vinníkov. Plazmové televízory sú spravidla horie ako LCD a LED. Vežké počítačové zostavy tie nie sú nevinné. Je vhodné pripoji počítačové zostavy na elektrickú sie cez kvalitné filtračné priepuste. Mali by to by vysokofrekvenčné filtre, nie bené prepäové ochrany, ktoré zväča neobsahujú filtre. Ďalími masívnymi zdrojmi sú adapéry, nabíjačky a zdroje napájania vetkého druhu. Niektoré z nich obsahujú lacné a jednoduché obvody bez filtrácie, ktoré do elektrickej siete prepustia pičky, vznikajúce pri spínaní prúdu. Problémom môu by rovnako vetky motorové spotrebiče s plynulou reguláciou otáčok motora (tyristorové/triakové regulácie na báze regulácie írky impulzov). Patria medzi ne najmä práčky, vysávače, kuchynské roboty a iné. Chladničky, mrazničky a sporáky sú zvyčajne OK.
Niektoré indukčné varné dosky môu by vežký problém. Vetky indukčné varné dosky pouívajú pri prevádzke vysokofrekvenčné prúdy vo varných nádobách, ktoré sa ich pôsobením zohrievajú. Niektoré pouívajú frekvencie medzi 55 a 85 kHz, a to je rozsah parazitných napätí, ktoré sa ideálne íria v elektrických rozvodoch. Indukčné varné dosky neodporúčame pouíva, práve pre ich nadmerné emisie vysokofrekvenčných magnetických polí, ktoré ideálne penetrujú naim telom.
Internet cez elektrické rozvody
Internet, fungujúci cez elektrické rozvody (tzv. d-LAN), ktorý je dnes moné zakúpi bene v obchodoch a nahrádza mikrovlnnú Wi-Fi, môe by mohutným zdrojom parazitných napätí najrôznejej frekvencie. Môe ís o stovky kHz a desiatky MHz. Elektrický rozvod, na ktoré je pripojený, vytvára v stenách budov vežkú plonú anténu, ktorá môe tieto parazitné napätia emitova nielen do ďalích zásuviek, ale i do éteru. Isté zlepenie je moné docieli pouitím tienených elektrických káblov v elektrointalácii, ktoré zabránia neiaducemu vyarovaniu.
Pouitie filtrov
POZOR! Pouitie vežkého mnostva filtrov môe by kontraproduktívne. Filtre parazitných napätí zvyujú prietok prúdu vodičmi v dome alebo byte. Tieto prúdy podstatne zväčujú expozičné úrovne nízkofrekvenčných striedavých magnetických polí. Pouitie filtrov môe tie spôsobi znefunkčnenie d-LAN systému pre prenos internetových dát cez elektrickú sie. V neposlednom rade, prúd tečúci filtrami predstavuje zbytočnú spotrebu elektrickej energie.
Frekvencie, časový priebeh, modulácia:
Normy a limitné úrovne expozície pre bené obyvatežstvo:
GS | |
Alternatívne smernice (odporúčané max úrovne): | |
Pomer zmeny napätia na elektrickom rozvode v čase (Graham-Stetzer), GS = 24 V/s, priemer | < 50 GS |
Chcete si premera úrovne u Vás doma alebo na pracovisku?
Z naej poičovne si môete prenaja:
MICROSURGE GS M300A
- merač parazitných NF napätí v el. sieti v rozsahu 4 kHz - 150 kHz Rozsah merania: 0 - 2000 GS Zmeria: ruenie z adaptérov, čiernej a bielej techniky, indukčných varných dosiek, úsporných a LED iaroviek priamo v domovom alebo bytovom elektrickom rozvode. Prístroj sa pripája priamo do el. zásuvky Zapoičanie: 10 /24 hodín, vratná kaucia 100 (+ potovné) |
Súvisiace články:
apr 2023 | |
okt 2022 | |
okt 2022 | |
jún 2022 | |
jún 2022 | |
apr 2022 | |
apr 2022 | |
dec 2016 | |
aug 2016 |