Aktualizované: 16.6.2016
Elektro-hypersenzitivita (EHS)
Hovorí sa tomu "elektromagnetická precitlivelos" (z angl. electro-hypersensitivity, skrátene EHS) a zahŕňa súbor príznakov, ktoré siahajú od bolestí hlavy, problémov s koncentráciou, nespavosou, k podrádeniu pokoky a únave. Napriek zodpovedajúcemu názvu, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a vežká čas najväčích svetových vlád nepripúajú, e by mohlo ís o príznaky spôsobené EMP z elektrických prístrojov, počítačov, mobilných telefónov, základňových staníc a elektrického vedenia.
Tí, ktorí účelovo popierajú existenciu EHS, tvrdia, e nejde o skutočný zdravotný problém. Ak EHS existuje, ovplyvňuje len asi 1% populácie a e ide o problém skôr v mysli trpiaceho. Skeptici poukazujú na túdie, kde EHS postihnutí reagovali intenzívnejie na zariadenia, ktoré EMP neprodukovali, ne na tie, ktoré ich emitovali. Niektorí psychológovia to dokonca klasifikujú ako útek od napätia a tempa moderného sveta.
Aká je oficiálna línia príčin EHS?
Podža Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), lekári, ktorí majú pacienta s EHS, by mali najskôr vykona psychiatrické alebo psychologické testy. V prípade, e pacient nie je psychicky labilný, EHS by podža WHO mohla by výsledkom znečistenia vzduchu, nadmerného hluku, zlého osvetlenia alebo blikajúcich iariviek. Ale voči tomuto postupu sú tisíce prípadových túdií žudí, ktorí trpeli náhlou únavou alebo problémami s koncentráciou, bez toho aby vedeli, e sú v prostredí s vysokými úrovňami EMP. Vo védsku, ktoré zaznamenáva jeden z najvyích výskytov EHS v Európe spolu s Nemeckom a Dánskom, bolo asi 250 000 žudí identifikovaných ako trpiacich EHS ete v roku 2004, za ním nasledovali prípady vo Vežkej Británii, Rakúsku a Francúzsku. Nezávislé výskumy tie začínajú naznačova, e diagnóza EHS je vežmi reálna. Jeden z reportov, nazvaný "Elektromagnetická precitlivelos - skutočnos alebo fikcia ?" - dokazuje, e ide naozaj o skutočnos. Autor, profesor Stephen Genuis z University of Alberta v Kanade, priiel k záveru, e "mnoho vedcov nateraz uznáva, e precitlivelos na EMR (elektromagnetické iarenie) môe by vysižujúce ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac žudí po celom svete". (Sci Total Environ, 2012; 414: 10312)
Peniaze hýbu svetom
Mohlo by sa zda, e neochota uzna EHS ako skutočný chorobný stav - a EMP ako jeho príčinu - sa scvrkáva na jeden jednoduchý problém: peniaze. Okrem obrovských súm, ktoré by museli by vyplatené pri odkodňovaní obetí EHS, rozpočet krajín získava obrovské sumy z telekomunikačného priemyslu, ktorý financuje väčinu výskumu, aby sa nepodarilo identifikova EMP ako zdraviu nebezpečné. Napriek finančným tlakom, niektoré krajiny uznávajú EHS ako reálne ochorenie. védska vláda ho opísala ako "funkčnú poruchu", zatiaž čo v panielsku je klasifikovaný ako "trvalá invalidita" a kanadská komisia pre žudské práva zahŕňa EHS do zoznamu "environmentálnych senzibilít".
Francúzske orgány ili ete ďalej a vyhlásili EMP ako príčinu nielen pre EHS, ale aj pre rôzne druhy rakoviny, pričom malé deti sú obzvlá zranitežné. Začiatkom roku 2015 bolo zakázané pouívanie Wi-Fi v materských kolách a nariadené, aby sa Wi-Fi siete vypínali v kolách, pokiaž nie sú nevyhnutne potrebné vo vyučovacom procese, a to vo veku detí do 11 rokov. Francúzsky súd tie uznal EHS ako skutočnú príčinu a odkodnil 39-ročnú iadatežku Marine Richard 850 mesačným grantom z postihnutia potom, čo opísala jej "alergiu" na elektronické zariadenia, akými sú mobilný telefón, Wi-Fi router a TV. Medzi jej reakcie patrili búenie srdca, nevožnos a bolesti hlavy a v súčasnosti ije v prestavanej stodole na vidieku bez elektriny.
Aj napriek svojej zdranlivosti, WHO uznala EHS ako "nepecifickú, multisystémovú chorobu" a klasifikovala EMP ako moný karcinogén, resp. rakovinotvorný agent, i keď stratilo sa vzájomné prepojenie, e jeden je príčinou toho druhého. EHS dokonca dosiahla kultového statusu. Jedna z postáv v seriáli "Better Call Saul" trpí EHS a nosí čiapku z alobalu, pokiaž sa zdriava doma.
Urobili správnu vec
Odhady počtu osôb postihnutých EHS sa líia. Vedci počítajú, e od 1 do 8 % populácie môe by natožko citlivá, e nedokáe riadne fungova, zatiaž čo mnohí ďalí trpia príznakmi ako je nespavos alebo občasné výpadky pamäte, ale nikdy ich nespájajú s "elektrosmogom". S nahromadením dôkazov a uznaním EHS zo strany niektorých vlád, jedna skupina vedcov poaduje, aby vetky vežké táty akceptovali nebezpečenstvo EMP a obmedzili expozície občanov a najmä detí. V roku 2015 24 vedcov vydalo deklaráciu "oficiálneho uznania" EHS a zahrnutia do Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH). iadajú vládne zdravotnícke intitúcie, aby prijali jednoduché preventívne opatrenia a varovali verejnos o moných nebezpečenstvách elektromagnetických polí.
Britská lekárka Dr. Erica Maller-Blythe zaloila organizáciu PHIRE (Physicians' Health Initiative for Radiation and Environment - Lekárska zdravotnícka iniciatíva pre iarenie a ivotné prostredie), ktorá dúfa, e ak začne verejnos správne informova, dosiahne lepiu informovanos lekárov, kôl, rodičov a pacientov o týchto rizikách a tí začnú navzájom spolupracova. Dr. Maller-Blythe tvrdí: "Nikto nemôe by operovaný bez toho, aby vedel, prečo je operovaný".
Na Slovensku dodriavame maximálne hygienické normy expozície navrhnuté Medzinárodnou komisiou na ochranu pred neionizujúcim iarením (ICNIRP), ktoré sa od roku 1998 nemenili a majú za ciež chráni pred tepelnými účinkami elektromagnetických polí. Ale ako argumentuje Dr. Maller-Blythe, tieto normy sú zastarané a zaloené na vede, ktorá bola naruená tisíckami túdií, ktoré dokazujú váne netermálne biologické účinky pri intenzitách hlboko pod týmito normatívnymi úrovňami. Niektoré členské táty EÚ a aj iné táty vymenili smernice ICNIRP za oveža prísnejie úrovne bezpečnosti voči elektromagnetickým poliam.
Take čo je vlastne bezpečné?
Sme obklopení elektromagnetickými poliami a vdy sme boli. Svetlo a teplo zo slnka a zemské magnetické pole sú dva základné zdroje, ale od počiatku 20.storočia sa vynálezom elektrických iaroviek a iných spotrebičov naa expozícia začala zvyova. Dnes ijeme v elektrosmogu pochádzajúcom z elektrických vedení, TV a rozhlasového vysielania, PC a notebookov, Wi-Fi, mobilných telefónov a k nim prislúchajúcich základňových staníc. Prípady podobných príznakov EHS boli zaznamenané u v roku 1932 a dostali celú radu označení v priebehu rokov. Najznámejie sú "mikrovlnná choroba" alebo "mikrovlnný syndróm", "syndróm rádiových vĺn", "syndróm intolerancie EMP" a "syndróm rýchleho starnutia". V roku 1960 sa ruskí a požskí zamestnanci, ktorí boli vystavení elektromagnetickým poliam, saovali na rad oslabujúcich príznakov a podobné efekty boli pozorované u vojenského personálu v roku 1974.
Veda podporuje mylienku, e tieto príznaky nie sú spôsobené len "chorou hlavou". túdie preukázali, e EMP môe ovplyvňova činnos mozgu, zatiaž čo iní si vimli zmeny v bunkách, reakcie, ktoré boli objektívne vedecky meratežné. Hoci vetci môeme rôzne reagova na EMP, vedci sa zhodne domnievajú, e expozícia EMP zniuje hladiny melatonínu v tele a súčasne zvýuje produkciu oxidu dusnatého (NO). (Otolaryngol Head Neck Surg, 2005; 132: 7136) Tieto zmeny ovplyvňujú schopnos organizmu bojova s rakovinou a môu vies k poruchám spánku, zvýenej hladine cholesterolu a zvýenému krvnému tlaku.
Mozgové vlny, ktoré majú svoj vlastný cyklus, sú tie pri expozícii EMP pozmenené. Jedna zo túdií potvrdila, e 45 minút expozície pulznými mikrovlnami ovplyvní hladiny cholínu v mozgu laboratórnych potkanov. Cholín je stavebným kameňom acetylcholínu, čo je neurotransmiter, ktorý ovplyvňuje pamä, inteligenciu a náladu. (Pharmacol Biochem Behav, 1989; 33: 1318) Mobilné telefóny majú podobné účinky. Výskumníci vo Fínsku zistili, e 33 minútové pouívanie mobilného telefónu potláča metabolizmus glukózy v mozgu, čo naznačuje, e neurónom v mozgu sa zniuje prísun cukru a to vedie k problémom so sústredením, učením a pamäou. (J Cereb Blood Flow Metab, 2011; 31: 2293301)
Tieto fyziologické zmeny sa odráajú aj v populačných túdiách. Jedna z nich zistila, e u 8 z 10 skúmaných komunít, ijúcich menej ako 500 metrov od základňovej stanice mobilnej siete, bol nárast výskytu neurotických symptómov a rakoviny. I napriek tomu, e úrovne expozície EMP boli v kadom prípade v rámci aktuálnych bezpečnostných úrovní. (Int J Occup Environ Health, 2010; 16: 2637) Príznaky, ako sú bolesti hlavy, nesústredenos a podrádenos sa zhorili, čím bliie bola osoba k základňovej stanici. (Pathol Biol [Paris], 2002; 50: 36973) Podobne ďalia rakúska túdia nala asociáciu medzi úrovňami rádiofrekvenčných elektromagnetických polí v spálňach a bolesami hlavy spojených s problémami s koncentráciou. (Occup Environ Med, 2006; 63: 30713)
Dr. Maller-Blythe opisuje vzostup EMP ako "najväčie zmeny v zemskom elektromagnetickom prostredí, ku ktorým kedy dolo v histórii žudstva". Ak nebudeme kona, naplnia sa postupne obavy expertov, ktorí predpokladajú, e by mohlo dôjs k "najväčej katastrofe verejného zdravia v histórii planéty".
Koho chleba je, toho pieseň spievaj
Zdravotnícke organizácie vychádzajú do značnej miery z tzv. Interphone túdie, do ktorej sa v roku 2007 zapojilo 13 krajín a jej výsledky sa aplikujú ako miera zdravotných rizík pri pouívaní mobilných telefónov. Mnohé jej čiastkové túdie sa vzácne zhodli a nezistili iadne riziko, pričom jedna dokonca dospela k záveru, e mobilný telefón môe človeka ochráni pred rakovinou mozgu. túdia bola čiastočne financovaná výrobcami mobilných telefónov (Mobile Manufacturers Forum - MMF) a Zdruením globálneho systému pre mobilné komunikácie (GSMA). Ide o dve skupiny, ktoré aia z nedostatku negatívnych výsledkov. Ale zdá sa, e financovanie akosi vychýlilo výsledky, čo zistil aj tím nezávislých výskumníkov z Kórei, keď znova analyzoval závery. Po analýze čisto nezávislých túdií a na druhej strane výsledkov Interphone túdie sa zistilo, e kontinuálne uívanie mobilného telefónu po dobu 10 rokov a viac zvyuje pravdepodobnos vzniku nádoru na mozgu a o 34%. (J Clin Oncol, 2009; 27: 556572)
Efekt financovania túdií bol rovnako identifikovaný výskumníkmi z University of Bern vo vajčiarsku, ktorí zistili, e u túdií, hradených telekomunikačným priemyslom, bolo najmenej pravdepodobné, aby ich výstupom bol akýkožvek významný vplyv expozície, v porovnaní s tými túdiami, ktoré hradili nadácie alebo iné nezávislé intitúcie. (Environ Health Perspect, 2007; 115: 14)
Súvisiace články:
jan 2023 | |
aug 2022 | |
feb 2022 | |
máj 2020 | |
máj 2020 | |
júl 2018 | |
jún 2018 | |
mar 2018 | |
jan 2018 | |
dec 2017 | |
nov 2017 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
júl 2016 | |
máj 2016 | |
feb 2016 |