Aktualizované: 15.10.2021
Televízne a rozhlasové vysielače
Televízne a rozhlasové vysielače sú pozostatkom "kamennej doby" prenosu informácií. Ete donedávna patrili medzi najsilnejie zdroje vysokofrekvenčných elektromagnetických polí.
História a vývoj
Vysielače a tzv. retranslačné stanice boli budované na kopcoch a pohoriach nad mestami a dedinami, prípadne na vysokých stoiaroch tak, aby sa nebolo moné dosta do ich blízkosti na menej ako jednotky kilometrov (na rozdiel od dnes umiestnených základňových staníc mobilnej siete, mobilných telefónov a ostatnej bezdrôtovej techniky, ktoré sú od nás na metre, prípadne úplne priloené na telo). Zároveň malé a pokrytím lokálne rozhlasové stanice dnes vysielačmi okupujú strechy vysokých budov v mestách, ich počet a výkony sú vak v desiatkach a stovkách wattov. Najväčia expozícia bola dlhé roky zanedbatežná, v porovnaní s poslednými 15 rokmi.
V začiatkoch to boli mohutné, niekožko stometrové prútové antény technologicky najstarieho AM rádia (DV - dlhé vlny, SV - stredné vlny, KV - krátke vlny), ktoré bývali situované aj na poliach a rovinatých územiach, ich pásmo vak bolo vyznačené a benému smtežníkovi neprístupné. Modulácia bola zaloená na zmene amplitúdy. Vyiarený výkon EIRP dosahoval stovky kW. Na Slovensku sa dnes u AM vysielače neprevádzkujú (okrem malých výnimiek v Koiciach a Nitre s relatívne nízkym výkonom). Funkčné vysielače s vysokým výkonom sú k nám najbliie v Českej republike (DV/SV - ČRo 1/2/Plus) a v Maďarsku (SV). Dosah týchto vysielačov je enormný, aj vďaka vežkým vlnovým dĺkam, ktoré sa ideálne odráajú od horných vrstiev atmosféry, je signál schopný preklenú tisíce km. Napríklad vysielanie Českého rozhlasu 2 z vysielača Ostrava - Svínov (výkon 30 kW) môete v aute počúva na frekvencii 639 kHz z Bratislavy pomaly a do Koíc bez preruenia, pokiaž Vám to samozrejme prijímač umoňuje. Stredovlnné rádio Kossuth na frekvencii 540 kHz je v súčasnosti najsilnejím rozhlasovým vysielačom v naom okolí (výkon 2000 kW, Solt, Maďarsko) a je ho moné zachyti na celom Slovensku. Nedávna kauza Rádia Vatikán (2011), ktoré vysiela na KV, priznala, e žudia ijúci v okolí silných vysielačov majú obavy o svoje zdravie. AM rádio má v mestách dnes vežkého nepriateža. Je ním "pinavá elektrina" v elektrických rozvodoch, elektronické adaptéry, spínané zdroje a elektrická trakcia mestskej a elezničnej dopravy, pracujúca na jeho frekvenciách. Dokáe príjem úplne znemoni. Namiesto staníc poču v celom rozsahu len vrčanie a chraptenie. Je to daň za pokrok.
Koncom 50-tych rokov prichádza éra kvalitného rozhlasového vysielania - FM rádio. Frekvenčná modulácia sa od AM rádia líi kontantnou amplitúdou a modulovaním "frekvenčnej" zloky signálu. Vylučuje akékožvek ruenie atmosférickými poruchami a v porovnaní s AM rádiom je vernos daná vežkým rozsahom počutežných zvukových frekvencií (a do 15 kHz). Pouité nosné frekvencie (48 - 74 MHz) spôsobili, e vysielač ani pri vyích výkonoch EIRP (100 kW) nemal rádius väčí ako 100 km. FM rádio prináa stereofónne vysielanie (fázovým kžúčovaním uloené dva signály na tej istej nosnej) a neskôr aj dátový systém RDS (Radio Data Service), ktorý umoňuje prenáa názov stanice, aktuálne info, čas a typ ánra vysielania. írka pásma jednej stanice nepresahuje 100 kHz, najbliiu stanicu je teda moné uloi o 200 kHz ďalej. Slovensko postupne prechádza z tzv. "východnej" normy OIRT na frekvencie "západnej" normy CCIR (87 - 108 MHz). Aktuálne frekvenčné tabužky, spolu s výkonmi jednotlivých vysielačov na Slovensku môete nájsna stránkach Rádiá.
Spolu s FM rozhlasom tartuje prevádzka TV vysielania na Slovensku. Prvý program v roku 1956, následne v 1973 druhý program. S príchodom farebného vysielania v roku 1970 sa televízny signál stáva náročnejí na dobrý príjem a potrebné je vybudova mnoho retranslačných staníc. Kadý program "okupuje" konkrétny kanál (10 MHz blok s frekvenciou medzi 48 - 100 MHz - I./II.TV pásmo), nosná vlna zvukového doprovodu je od neho vzdialená o 6,5 MHz. Kódovanie farieb vyuíva systém SECAM. írka pásma nepresahuje 500 kHz pre obrazový signál a 200 kHz pre zvukový doprovod. Neskôr sa prechádza na farebný systém PAL, ktorý mal zvukovú nosnú posunutú u len o 5,25 MHz voči obrazovej (1 kanál tvorí 8 MHz blok frekvencií). Vysielače postupne opúajú I./II. pásmo a migrujú do III.-V. pásma (frekvencie do 860 MHz). Vyie frekvencie íria na podstatne menie vzdialenosti a preto v tomto čase sa výkony vysielača na Kamzíku v Bratislave blíia k EIRP 1000 kW na 1 kanál. Stereofónne TV vysielanie pridáva ďaliu zvukovú nosnú posunutú o 5,75 MHz voči obrazovej. Zvuk sa teda prenáa v dvoch nezávislých kanáloch, čo je rozdiel oproti rozhlasovému FM stereo vysielaniu. V prevádzke sú vak len 3 TV stanice a 5 rozhlasových, čo je celkové zaaenie expozíciou v meste ete na vežmi nízkej úrovni. Vidiek sa bez väčích prijímacích antén nezaobíde, ak chce ma kvalitný TV signál. Tento stav trvá a do roku cca 1993, kedy prichádzajú prvé mobilné telefónne siete NMT (1G) a prvé analógové bezdrôtové telefóny (46 MHz/900 MHz), tzv. CT1. Od tejto chvíle expozície elektromagnetickému iareniu v rádiofrekvenčnom spektre globálne prudko narastajú. Dôleitý medzník v TV a rozhlasovej distribúcii je budovanie prvých káblových rozvodov v mestách, ktoré umoňujú obohati TV ponuku o desiatky staníc.
MMDS (Multichanel Multipoint Distribution System) vznikol za účelom distribúcie televízneho signálu súkromnými spoločnosami. lo o bené vysielanie v norme PAL, rozdiel oproti klasickému vysielaniu bol v tom, e pre írenie sa nepouívalo bené televízne pásmo (48,5 - 869 MHz), ale mikrovlnné pásmo 2200 MHz (downlink: 2245 - 2300 MHz, uplink: 2080 - 2110 MHz). Systém MMDS vyuíval v tomto pásme 12 analógových kanálov, ktoré mohli prenáa aj digitálny signál. Pre príjem sa pouíval peciálny konvertor, ktorý umoňoval prevedenie signálu do beného TV pásma. Vďaka vyej prenosovej frekvencii bola jednou z podmienok kvalitného prijímu priama viditežnos na vysielač. MMDS z vysielača Bratislava-Kamzík mal vyiarený výkon EIRP 4 W (na 1 kanál 8 MHz), expozícia bola takmer zanedbatežná (< 1 ľW/m²) u vo vzdialenosti kilometer od vysielača. Pôvodné pásmo pre írenie MMDS bolo 2500 - 2700 MHz. Po spustení irokopásmových mobilných sietí LTE2600 (4G) bolo MMDS premiestnené do vyie spomínaného pásma. Na Slovensku sa dnes u neprevádzkuje.
Postupné zdokonažovanie techniky od kamier a po televízory na vysoké rozlíenie (HD) vyústilo v roku 2012 v EU i na Slovensku definitívnym ukončením prevádzky TV vysielačov analógového (ne-digitálneho) vysielania, keďe analógové vysielanie u nespĺňalo podmienky na prechod na vyie rozlíenie. Do prevádzky bol spustený digitálny pulzný tandard, tzv. DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial). Na Slovensku ho výhradne prevádzkuje spoločnos Towercom. Vysielacie výkony a počet nosných frekvencií sa dramaticky zníili, avak na druhej strane sa zaplnila signálom celá írka pásma kanála (8 MHz), ktorú dovtedy okupovali len nosná obrazu a zvuku. Na jednom kanáli (tzv. multiplexe) je tak moné prenáa niekožko staníc súčasne, v tandardnom rozlíení, ale aj v HD, spolu so zvukom. Aktuálne frekvenčné tabužky, spolu s výkonmi jednotlivých vysielačov môete nájs na stránkach PlusTelky.
V roku 2014 boli z licenčného pásma DVB-T vyňaté frekvencie 791-869 MHz, ktoré v súčasnosti slúia pre írenie signálu irokopásmových sietí LTE800 (4G). V roku 2020 boli z pásma DVB-T vyňaté ďalie frekvencie 694-791 MHz, ktoré majú slúi pre írenie signálu irokopásmových mobilných sietí NR700 (5G). Predaj licencovaných frekvencií ukončením analógovej prevádzky poskytuje uvožnené frekvenčné pásma pre dátové sluby v nadväznosti na exponenciálny nárast smartfónov. Pásma pod 900 MHz sú obzvlá cenné, pretoe na niích frekvenciách môu signály pokry väčie vzdialenosti a lepie preniknú cez stavebné materiály, ne je tomu u vyích frekvencií.
Obmedzená kapacita multiplexov vak niekedy prináa kompromisy v podobe malých dátových tokov, ktoré niekedy nestačia prenies kvalitne ani obraz v tandardnom rozlíení a obraz tak trpí zníeným rozliením s chybnými bodovými artefaktmi. Naopak, káblové a optické siete ponúkajúce irokopásmový kvalitný signál nemajú problém ani s vežkosami dátového toku, ani s obmedzeným počtom kanálov. Digitálny tandard DVB-C (Digital Video Broadcasting - Cable) spolu s káblovým prenosom ponúka kombináciu analógovej a digitálnej TV v jednom kábli, vežké mnostvo multiplexov a analógových kanálov. Zároveň je moné zakomponova prenos dát internetu cez jednotlivé multiplexy. Podža počtu pouitých kanálov je moné v podstate neobmedzene vysklada vysoké prenosové rýchlosti.
Prechod na digitálne rozhlasové vysielanie (DAB - Digital Audio Broadcasting) by mal by na Slovensku ukončený do roku 2020. Dňom 15.12.2015 bolo započaté skúobné vysielanie prvého digitálneho multiplexu na kanále 12C (227 MHz) z bratislavského Kamzíka. DAB znamená, e beným FM prijímačom ho u nenaladíme, podobne ako DVB na starích televízoroch. DAB by mal predbene pouíva frekvencie 174 - 230 MHz a jediná nosná frekvencia bude môc poja takmer vetky dnes dostupné miestne a národné rozhlasové stanice. Ladenie staníc, ako ho poznáme dnes, pravdepodobne definitívne zanikne. Pracovná skupina európskeho spoločenstva s názvom Digital Radio prehlásila, e vetky národné, regionálne a vežké miestne rozhlasové stanice by mali prejs do reimu DAB v strednodobom horizonte, zatiaž čo malé miestne a komunitné rozhlasové stanice budú pokračova vo vysielaní na FM. Výrobcovia automobilov tak budú musie čoskoro osádza do automobilov DAB autorádiá ako tandard.
Analógové vysielanie má nevýhody v tom, e kadé zhorenie príjmu spôsobuje um vo zvuku alebo obraze. Prijímače potrebujú dobrú anténu a na kadý jednotlivý program je nutné obsadi jednu frekvenciu (jeden kanál).
Digitálne vysielanie má výhody v tom, e obraz je dokonalý, bez zhorenia kvality a bez umu i pri mierne horom príjme, avak jeho úplný výpadok pri horích príjmových podmienkach. Pre dosiahnutie kvalitného digitálneho príjmu stačí spravidla desatina výkonu analógového vysielača. Digitálny TV signál má väčiu írku pásma kanála (8 MHz), signál je pulzný s vysokou amplitúdou výkyvu. Jeden kanál tvorí tzv. multiplex. V jednom multiplexe je moné prenáa niekožko TV staníc súčasne.
Akú vežkú expozíciu predstavuje pre nás vzdialenos necelých 500 m od vežkého vysielača? Aký je rozdiel medzi analógovým a digitálnym rozhlasovým/televíznym vysielaním z hžadiska expozície RF požu? Porovnáme vežkos expozície s expozíciami zo základňových staníc mobilnej telefónnej a dátovej siete. Ukáeme si meranie intenzity poža v blízkosti rozhlasových a televíznych vysielačov
Expozície z vysielačov a vplyv na zdravie
Takmer kadý TV vysielač je zároveň rádio-telekomunikačným bodom v krajine. Môe by na ňom umiestnené vežké mnostvo najrôznejích antén, ktoré slúia na írenie TV, rozhlasu, mobilných sluieb a na prepojenie s inými vysielačmi. Tvoria akúsi komunikačnú chrbticovú sie. Nikoho asi neprekvapí, e v bezprostrednej blízkosti týchto vysielačov môu by hygienické limity expozície mnohokrát prekročené. Práce na anténnych systémoch preto častokrát sprevádzajú odstávky vysielača, prípadne dočasné zníenie výkonu.
Stanislav Szmigielski (1996) monitoroval pracovníkov s rádiofrekvenčnými zariadeniami počas takmer 16 rokov a zistil, e tí, ktorí sú profesijne vystavení rádiofrekvenčnému a mikrovlnnému iareniu, mali 14-krát vyiu pravdepodobnos vzniku chronickej leukémie, 9-krát vyiu pravdepodobnos vzniku akútnej leukémie a 6-krát vyiu pravdepodobnos vzniku Non-Hodgkinovho lymfómu (NHL). Počet prípadov NHL sa v západných krajinách neustále zvyuje bez známych dôvodov. Odhadovaná priemerná hodnoty expozície žudí v szmigielskeho túdii bola len asi 5 mikrowattov na tvorcový centimeter (50 000 ľW/m²), čo je úroveň, ktorá sa vyskytuje v blízkosti základňových staníc mobilnej siete a vežkých televíznych a rozhlasových vysielačov.
Priemysel tvrdí, e ivot poblí televíznych a rozhlasových vysielačov je úplne bezpečný. Niektoré túdie vak spájajú bezprostrednú vzdialenos so zvýeným rizikom zhorenia zdravotného stavu, vrátane leukémie (Hocking 1996, Dolk 1997, Ha 2003, Ha 2007), nádormi mozgu (Reif 2005), melanómom (Hallberg a Johansson 2002, 2004) a inými druhmi rakoviny (Park 2004). vajčiarsky rozhlasový vysielač bol vypnutý pred započatím túdie a po ukončení znovu zapnutý. túdia (Altpeter 2006) odhalila, e vysielač ovplyvnil hladiny melatonínu a kvalitu spánku.
Pôvod zdravotných problémov je stále neznámy, môe vak ís o kombináciu mikrovlnného iarenia a prípadných karcinogénnych chemikálií vo vzduchu. Zmenenie vzdialenosti od rozhlasových a televíznych vysielačov, nadmorská výka a priama viditežnos na vysielač boli vdy spojené so zvýenými expozíciami rádiofrekvenčným signálom (Burch 2006). S priemernou vzdialenosou viac ako 1-3 km boli vonkajie hodnoty iarenia 13-30 krát vyie medzi domami, z ktorých bolo viac ako 50% vysielačov priamo viditežných v porovnaní s domami, ktoré na vysielač priamo nevideli.
Ete v roku 2006, po spustení prevádzky prvých dvoch digitálnych TV vysielačov v Nemecku, v okruhu 20 km boli hlásené náhle objavené príznaky: neustále bolesti hlavy, tlak v hlave, ospalos, problémy so spánkom, neschopnos jasne myslie, zábudlivos, nervové napätie, podrádenos, tlak na hrudi, búenie srdca, dýchavičnos dych, depresívne nálady, totálna apatia, strata empatie, pálenie koe, vnútorná pálenie, slabosti nôh, bolesti v končatinách, bodavé bolesti v rôznych orgánoch, priberanie na váhe. źudia, ktorí oblas opustili a pobývali nejaký čas opä v oblasti, kde nebol iadny príjem digitálneho televízneho vysielania, boli svedkami ústupu príznakov u po krátkej dobe.
U digitálne modulovaných signálov je niečo, čo ich robí ete kodlivejími aj pri vežmi nízkych úrovniach signálu. Pravdepodobne je to fakt, e signál vyuíva irie frekvenčné pásmo s vysoko premenlivou amplitúdou.
Príklady rozloenia kanálov: (kliknite na obrázky pre zväčenie, popis nájdete pod obrázkom)
Mapa lokalít rozhlasových a televíznych vysielačov na Slovensku ● Rozhlas AM/FM/DAB+ ● TV vysielače ● TV dokrývače ● TV regionálne
Frekvencie, časový priebeh, modulácia:
Normy a limitné úrovne expozície pre bené obyvatežstvo:
Vežkos intenzity elektrického poža [E] sa udáva v jednotkách Volt na meter (V/m).
Vežkos hustoty výkonového toku [S] sa udáva v jednotkách Watt na meter tvorcový (W/m²).
Watt na meter tvorcový je vak príli vežká jednotka, častejie sa preto pouíva jednotka menia -
miliWatt (1 W/m² = 1000 mW/m²), resp. mikroWatt (1 mW/m² = 1000 ľW/m²) na meter tvorcový.
Medzi E a S platí vzah: S = E² / 377, resp. E = √S x 377 (1 ľW/m² = 0.194 V/m, 1 V/m = 2653 ľW/m²)
Intenzita elektrického poža | |
Platná legislatíva: | |
Vyhláka MZSR 534/2007 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 150 kHz - 1 MHz, RMS, 24 h | 87 V/m |
Vyhláka MZSR 534/2007 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 1 - 10 MHz, RMS, 24 h | 87 - 27.5 V/m |
Vyhláka MZSR 534/2007 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 10 - 400 MHz, RMS, 24 h | 28 V/m |
Vyhláka MZSR 534/2007 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 400 MHz - 2 GHz, RMS, 24 h | 27.5 - 61.5 V/m |
Historická legislatíva: | |
Nariadenie vlády 325/2006 Z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 150 kHz - 1 MHz, RMS, 24 h | 87 V/m |
Nariadenie vlády 325/2006 Z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 1 - 10 MHz, RMS, 24 h | 87 - 27.5 V/m |
Nariadenie vlády 325/2006 Z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 10 - 400 MHz, RMS, 24 h | 28 V/m |
Nariadenie vlády 325/2006 Z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 400 MHz - 2 GHz, RMS, 24 h | 27.5 - 61.5 V/m |
Vyhláka MZSR 271/2004 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 150 kHz - 1 MHz, RMS, 24 h | 87 V/m |
Vyhláka MZSR 271/2004 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 1 - 10 MHz, RMS, 24 h | 87 - 27.5 V/m |
Vyhláka MZSR 271/2004 z.z., akčné hodnoty, 10 - 400 MHz, RMS, 24 h | 28 V/m |
Vyhláka MZSR 271/2004 z.z., akčné hodnoty, 400 MHz - 2 GHz, RMS, 24 h | 27.5 - 61.5 V/m |
Vyhláka MZSR 123/1993 z.z., 60 kHz - 3 MHz, RMS, 24 h | 14.4 V/m |
Vyhláka MZSR 123/1993 z.z., 3 - 30 MHz, RMS, 24 h | 5.4 V/m |
Vyhláka MZSR 123/1993 z.z., 30 - 300 MHz, RMS, 24 h | 2 V/m |
Vyhláka MZČSFR 408/1990 zb., 60 kHz - 3 MHz, RMS, 24 h | 14.4 V/m |
Vyhláka MZČSFR 408/1990 zb., 3 - 30 MHz, RMS, 24 h | 5.4 V/m |
Vyhláka MZČSFR 408/1990 zb., 30 - 300 MHz, RMS, 24 h | 2 V/m |
Prirodzené úrovne vo vožnej prírode: | |
< 0.000 01 V/m | |
Hustota výkonového toku | |
Platná legislatíva: | |
Vyhláka MZSR 534/2007 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 10 - 400 MHz, RMS, 24 h | 2 W/m² |
Vyhláka MZSR 534/2007 z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 400 MHz - 2 GHz, RMS, 24 h | 2 - 10 W/m² |
Alternatívne smernice (odporúčané max úrovne): | |
BauBiologie 2015, bez anomálie, pička, 24 h | < 0.1 ľW/m² |
BauBiologie 2015, extrémna anomália, pička, 24 h | > 1000 ľW/m² |
EuropaEM 2016, vysielač FM rozhlasu, pička, > 4 h, deň | 10 000 ľW/m² |
EuropaEM 2016, vysielač FM rozhlasu, pička, > 4 h, noc | 1 000 ľW/m² |
EuropaEM 2016, vysielač digitálnej TV DVB-T, pička, > 4 h, deň | 1 000 ľW/m² |
EuropaEM 2016, vysielač digitálnej TV DVB-T, pička, > 4 h, noc | 100 ľW/m² |
EuropaEM 2016, vysielač digitálneho rozhlasu DAB, pička, > 4 h, deň | 10 ľW/m² |
EuropaEM 2016, vysielač digitálneho rozhlasu DAB, pička, > 4 h, noc | 1 ľW/m² |
Historická legislatíva: | |
Nariadenie vlády 325/2006 Z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 10 - 400 MHz, RMS, 24 h | 2 W/m² |
Nariadenie vlády 325/2006 Z.z., akčné hodnoty, zdroj: ICNIRP Guidelines 1998, 400 MHz - 2 GHz, RMS, 24 h | 2 - 10 W/m² |
Vyhláka MZSR 271/2004 z.z., akčné hodnoty, 10 - 400 MHz, RMS, 24 h | 10 W/m² |
Vyhláka MZSR 271/2004 z.z., akčné hodnoty, 400 MHz - 2 GHz, RMS, 24 h | 10 - 50 W/m² |
Vyhláka MZSR 123/1993 z.z., 300 MHz - 300 GHz, RMS, 24 h | 48 mW/m² |
Vyhláka MZČSFR 408/1990 zb., 300 MHz - 300 GHz, RMS, 24 h | 48 mW/m² |
Hygienické předpisy MZČSSR, svazek 36/1976, příloha 9, 30 kHz - 30 MHz, 24 h | 41 mW/m² |
Hygienické předpisy MZČSSR, svazek 36/1976, příloha 9, 30 - 300 MHz, 24 h | 10 mW/m² |
Hygienické předpisy MZČSSR, svazek 36/1976, příloha 9, 300 MHz - 300 GHz, nepulzná prevádzka, 24 h | 25 mW/m² |
Hygienické předpisy MZČSSR, svazek 36/1976, příloha 9, 300 MHz - 300 GHz, pulzná prevádzka, 24 h | 10 mW/m² |
Výnos hlavního hygienika HE-344.5, ČSSR 1/1965, 10 kHz - 30 MHz, 24 h | 30 mW/m² |
Výnos hlavního hygienika HE-344.5, ČSSR 1/1965, 30 - 300 MHz, 24 h | 10 mW/m² |
Výnos hlavního hygienika HE-344.5, ČSSR 1/1965, 300 MHz - 300 GHz, nepulzná prevádzka, 24 h | 25 mW/m² |
Výnos hlavního hygienika HE-344.5, ČSSR 1/1965, 300 MHz - 300 GHz, pulzná prevádzka, 24 h | 10 mW/m² |
Prirodzené úrovne vo vožnej prírode: | |
< 0.000 001 ľW/m² |
Chcete si premera úrovne u Vás doma alebo na pracovisku?
Z naej poičovne si môete prenaja:
SAFE AND SOUND PRO II
- presný vreckový merač RF polí v rozsahu 200 MHz - 8 GHz Extrémne citlivý, zabudovaná vesmerová anténa, úroveň intenzity zobrazená číselne na OLED displeji, vynikajúca viditežnos aj v tme, 4 farebné LED pre indikáciu expozície, revolučná odozva < 3 ľs (!), zvuková demodulácia signálu (3 úrovne hlasitosti), meranie pičky a priemeru, podranie pičky MAX, tlačidlo nulovania MAX, výstup na slúchadlá, monos napájania cez USB. Rozsah merania: 0.001 - 3 000 000 ľW/m² (0.001 - 33 V/m) Zmeria: základňové stanice mobilnej siete 2G/3G/4G/5G, mobilné telefóny (GSM/UMTS/LTE/NR), bezdrôtové telefóny (DECT), Bluetooth, Wi-Fi 2.4/5, WiMAX, mikrovlnné rúry, TV vysielače, TETRA, radary, inteligentné zariadenia, Internet vecí Zapoičanie: 35 /24 hodín, vratná kaucia 400 (+ potovné) |
|
SAFE AND SOUND MICRO
- náramkový detektor RF polí v rozsahu 700 MHz - 9 GHz Jedinečný detektor s vizuálnou indikáciou expozície pomocou 4 farebných LED (8 hladín) so vstavaným vibračným alarmom (4 stupne vibrácie). Programovatežná úroveň pre alarm, ovládanie jedným tlačidlom, vynikajúca viditežnos aj v tme, odozva < 5 ľs, zabudovaný akumulátor, nepretritý monitoring 3 dni na jedno nabitie, USB-C nabíjací konektor. Rozsah merania: 0.1 - 1 000 000 ľW/m² (0.006 - 19.4 V/m) Zmeria: základňové stanice mobilnej siete 2G/3G/4G/5G, mobilné telefóny (GSM/UMTS/LTE/NR), bezdrôtové telefóny (DECT), Bluetooth, Wi-Fi 2.4/5, WiMAX, mikrovlnné rúry, radary, inteligentné zariadenia, Internet vecí Zapoičanie: 30 /24 hodín, vratná kaucia 300 (+ potovné) |
|
ARINST SIGNAL HUNTER
- real-time spektrálny RF analyzátor v rozsahu 35 MHz - 6.2 GHz Plnofarebný dotykový displej, vynikajúca citlivos, externá anténa, žubovolný rozsah (SPAN), 4 markery pičky, rýchlos skenu 2 GHz/s, odozva < 5 ľs, waterfall, phosphor, trace min/max, monos napájania cez USB, robustné kovové puzdro, vreckový. Rozsah merania: od -120 dBm do -30 dBm Zmeria: základňové stanice mobilnej siete 2G/3G/4G/5G, mobilné telefóny (GSM/UMTS/LTE/NR), bezdrôtové telefóny (DECT), Bluetooth, Wi-Fi 2.4/5, rozhlasové a TV vysielače, TETRA, radary, inteligentné zariadenia, Internet vecí Zapoičanie: 45 /24 hodín, vratná kaucia 450 (+ potovné) |
V naom eshope nájdete:
Súvisiace články:
dec 2021 | |
júl 2016 | |
dec 2015 |