Aktualizované: 19.11.2016
Často kladené otázky - Wi-Fi
Uvaujem o pripojení svojho počítača na internet pomocou Wi-Fi, doposiaž pouívam káblové pripojenie. Má pouitie bezdrôtového pripojenia vplyv na zdravie ? Doma mám 2 malé deti (3 roky, 4 mesiace), byt má 100 m² a 3 izby
Ak nemáte vlastný byt, môe by pouitie Wi-Fi prijatežným kompromisom, pokiaž vypnete router a prísluné zariadenia, ak sa momentálne nebudú pouíva. V objekte by mala by vdy monos prepoji zariadenia vysokokvalitnými káblami, ktoré sú vhodné pre prenosovú rýchlos aspoň 1 Gb/s. Podža amerického tandardu IEEE 802.11 pouívajú bezdrôtové siete WLAN zdiežané bezlicenčné rádiové spektrum 2400 a 2483.5 MHz a 5150 a 5725 MHz. Vysielacie výkony sú pre tieto tandardy obmedzené na 100 mW pre 2.4 GHz pásmo a na 200 - 1000 mW na 5 GHz pásmo.
Bezdrôtové siete sa zvyčajne skladajú z mobilných zariadení (počítač, notebook, mobilný telefón, tablet, tlačiareň...), ktoré sú vybavené zodpovedajúcim sieovým rozhraním a aspoň z jedného prístupového bodu, prostredníctvom ktorého sú zariadenia pripojenie k dátovej sieti (routera - smerovača). Ak chceme zisti vplyv emitovaného mikrovlnného iarenia, musíme rozliova medzi terminálmi a prístupovými bodmi, alebo ak chcete, medzi klientmi a routermi. Prístupové body zvyčajne môu vysiela nepretritý signál a sú to častokrát permanentné, fixné stanice, mono ich teda tandardne vypnú (odpoji napájací zdroj).
V kžudovom stave, ak nie je vyadovaný uitočný prenos údajov, prístupové body (routery) emitujú signály s cca 10 Hz impulzami, ktorých vysielací výkon zodpovedá plnému výkonu (niektoré majú monos nastavenia výkonu niieho). Pri prenose dát a v závislosti na rýchlosti prenosu sa impulzy zhusujú alebo rednú. Router sa tak prepína z pasívneho na aktívny a naopak, pričom k vysielaniu rádiových vĺn dochádza len počas prenosu týchto údajov.
Z bezdrôtového prenosného zariadenia bola vo vzdialenosti 50 cm nameraná hustota toku výkonu do 40 mW/m² a z prístupového bodu dosiahli niektoré namerané úrovne zo vzdialenosti 1 m a 100 mW/m² (Nova-Institut 2001, Öko-Test 2003, Ecology Institut 2003). Prístupové body majú zvyčajne (ale nie vdy!) vyí výkon ne klientské bedzrôtové zariadenia, preto bývajú klasifikované ako kritické. Vzhžadom k tomu, e vzdialenos k prístupovému bodu býva zvyčajne podstatne väčia ne ku klientskému koncovému zariadeniu, najväčie bremeno expozície je práve z týchto prenosných klientských zariadení (teda práve z notebookov, tabletov, apod). Presné posúdenie expozičnej záae zariadenia je náročné, nakožko sa zariadenie spravidla pouívajú len v prípade potreby. Aby sa zabránilo zbytočnej expozícii, v niektorých krajinách nesmie by trvalo vysielajúci prístupový bod intalovaný v miestnostiach, kde sa žudia permanentne zdrujú (učebne, kancelárie, zariadenia starostlivosti o deti).
Okrem vzdialenosti od zdroja poža hrá dôleitú úlohu aj typ a hrúbka materiálu medzi vysielačom a exponovanou osobou. Vzhžadom k vyej frekvencii preniká mikrovlnné iarenie s frekvenciou 5 GHz cez murivo podstatne aie ne iarenie s frekvenciou 2.4 GHz. Pri prechode cez murivo s hrúbkou 24 cm (betón alebo perforovaná tehla) je intenzita iarenia s frekvenciou 2.4 GHz zníená asi 10-násobne a s frekvenciou 5 GHz asi 100-násobne (Pauli, Moldan 2003). Pri vyích frekvenciách sú teda potrebné väčie výkony, aby sa dosiahlo rovnaké pokrytie vo vnútri budov.
Hygienický limit pre hustoty toku výkonu určený vyhlákou MZ vo frekvenčnom rozsahu nad 2000 MHz je 10000 mW/m². Tento limit sa vzahuje iba na veobecne uznávané tepelné účinky elektromagnetického iarenia. Pomerne benevolentné limity nie sú povaované za bezpečné pri hodnotení účinkov netepelných. Aj keď o existencii aspoň niektorých z týchto účinkov u nepochybuje ani nemecká Komisia pre radiačnú ochranu (SSK), názory na ich zdravotný význam sa vežmi líia. Najmä preto, e SSK vdy vychádza z odporúčaní Medzinárodnej komisie pre ochranu pred neionizujúcim iarením (ICNIRP) a ICNIRP uznáva iba dve kategórie vedeckých dôkazov - a síce "vedecké dôkazy" a "nedostatok dôkazov". Diferencované hodnotenie je u týchto výskumov naliehavo potrebné, aby sa započítal rastúci počet kritických výsledkov výskumu aspoň do preventívnych úvah.
Počas výskumu najnovích medzinárodných túdií odporúča Ecology Institute preventívnu úroveň 10 mW/m² pre elektromagnetickú hustotu toku výkonu. Táto hodnota je vak pri prevádzkovej vzdialenosti Wi-Fi zariadení (menej ako 1 m) zvyčajne stabilne prekročená. Priestory, v ktorých je naintalovaný prístupový bod (router), môu dosahova i vyie expozície. V niekožkých túdiách boli pozorované vplyvy na kognitívnu výkonnos, v niektorých u od spomínaných 10 mW/m². Rádovo niie úrovne hustoty výkonu mali za následok zmeny v elektrickej aktivite mozgu (EEG) počas spánku i bdenia. SSK zaraďuje vplyvy na EEG ako vedecké dôkazy. Zdravotný význam týchto nálezov je ale stále nejasný. Pre expozície 10 mW/m² sú zaznamenané početné náznaky výskytu porúch nálady, únavy, závratov, bolestí hlavy, nervozity a porúch kvality spánku. Tieto práce neboli u SSK hodnotené.
Ďalie úrovne, ktoré by mohli by spájané s účinkami na zdravie - akými sú karcinogénne účinky, ovplyvňovanie imunitného systému, genotoxické účinky, aktivácie proteínov tepelného oku a vplyvy na bunkovú proliferáciu - boli obvykle zaznamenané iba pri hustotách toku výkonu cez 100 a 1000 mW/m². Výkonové hustoty tohto rozsahu sa ale málokedy vyskytujú v oblasti bezdrôtových sietí v pouívatežskej vzdialenosti. Typické uívatežské vzdialenosti od bedzrôtových sietí znamenajú hustoty výkonu 1 a 100 mW/m², ktoré sú spájané s účinkami na kognitívny výkon a výskyt porúch nálady preto nie je vylúčený. Vzhžadom k tomu, e pri týchto intenzitách boli sporadicky pozorované zvýené proliferácie buniek, ich vplyv na vývoj nádorov nemono s istotou vylúči.
V porovnaní s pouívaním mobilných telefónov v reime siete druhej generácie (GSM), sú bezdrôtové Wi-Fi siete menou záaou pre organizmus. Tento vzah u ale neplatí v porovnaní s pouitím telefónov v reime sietí tvrtej generácie a u vôbec telefónov v reime siete tretej generácie. Veobecne platí expozičná nerovnica (najvyia expozícia je z telefónov v sieti 2G, najniia z telefónov v sieti 3G):
GSM (2G) > LTE (4G) ≥ Wi-Fi > CDMA (3G)
Ako preventívne opatrenie by sa malo vdy zabráni zbytočne vysokej expozícii. V porovnaní s káblovými sieami majú bezdrôtové siete mnohé prevádzkové nevýhody: s ohžadom na rýchlosti prenosu sú aj bezdrôtové siete najnovích generácií hlboko pod kapacitou káblových sietí. Kým prenosové rýchlosti 100 Mb/s sú dostupné pre bezdrôtové siete u nejakú dobu, ich káblová alternatíva ponúka priepustnosti rádovo desiatky Gb/s. Uvedené maximálne nominálne rýchlosti prenosu dát sú vdy "hrubé" hodnoty, pokiaž ide o reguláciu prístupu k prístupovému bodu (routeru), je potrebná na tento účel vežká čas prenosovej kapacity, objem čistých dát je asi len polovicou hrubej dátovej rýchlosti. Pri zlej kvalite spojenia (väčia vzdialenos od prístupového bodu, hrubé steny) alebo ruení inými uívatežmi alebo inými mikrovlnnými zdrojmi, je potrebné väčie mnostvo chybových opráv. Ak pristupuje viacero zariadení súčasne k prístupovému bodu, čistá rýchlos prenosu dát môe by niia ne 10% z hrubej rýchlosti prenosu dát. Pre porovnanie, v káblových sieach dosahuje čistá rýchlos prenosu dát asi 90% hrubej rýchlosti prenosu dát.
Vzhžadom k vožnosti licenčného pásma 2.4 GHz sa v tomto pásme pouíva vežké mnostvo rôznych bezdrôtových aplikácií: mikrovlnná rúra v kuchyni, bezdrôtové audio a video prenosové systémy, bezdrôtové myi a bezdrôtové klávesnice, bezdrôtové slúchadlá, detské pestúnky, diažkové ovládanie hračiek a brán, ktoré môu by zdrojom ruenia pre bezdrôtovú sie. Okrem toho, pásmo 2.4 GHz bolo definované v medzinárodnom meradle pre vysokofrekvenčné zariadenia pre priemysel, vedu a medicínu. Doslova ktokožvek si môe doma postavi bezdrôtové zariadenie v tomto frekvenčnom pásme bez nutnosti zakúpenia licencie. Zjednoduene povedané, pre dátové siete v pásme 2.4 GHz nie je nárok na bezporuchovú prevádzku. Problémy s mnohými zdrojmi ruenia viedli k uvožneniu 5 GHz pásma pre bezdrôtové siete, ktoré je tie bezlicenčné, ale zatiaž vežmi málo obsadené inými rádiovými aplikáciami. V pásme 5 GHz je vak problém zloitého pokrytia vnútorných priestorov budov, nakožko penetráciu signálu môe výrazne ovplyvni niekožko masívnych stien.
Ďalím problémom je potenciálne nízka zabezpečnos bezdrôtových sietí. Zatiaž čo prístup k údajom prenáaným v kábloch je žahké obmedzi (kto nemá prístup ku káblu, nemá prístup k prenáaným dátam), bezdrôtové rádiové siete môu by zneuité jednoduchými prostriedkami na diažku, ak u nie krádeou dát, tak zníením prenosovej rýchlosti, príp. úplným znemonením prenosu ruením daného pásma. Výhody pouitia bezdrôtových sietí sú v jednoduchosti ich kontrukcie, pri zachovaní mobility terminálov. To je vak kompenzované vyie uvedenými nevýhodami a obmedzeniami. Rádiové siete sú uitočné, pokiaž sú pouívané krátkodobo a prechodne. Pre trvalé intalácie sú výhodné káblové siete, pretoe sú efektívnejie a nepochybne bezpečnejie.
Sú obavy ohžadom zdravotných účinkov pouívania bezdrôtových sietí Wi-Fi v kolách neodôvodnené ?
Po lobovaní znepokojených rodičov a učitežov nechali niektoré koly demontova bezdrôtové siete a ďalie z nich sú pod tlakom, aby tak urobili. Je teda úroveň znepokojenia oprávnená ?
V posledných rokoch dolo v kolách k obrovskému nárastu počtu intalácii bezdrôtových počítačových sietí (Wi-Fi, WLAN) a bezdrôtových interaktívnych tabúž, spolu s nárastom bezdrôtového pouívania notebookov a tabletov priamo vo vyučovacom procese. koly boli vyzvané, aby pouívali "smart technológie" a bezdrôtové pripojenia. ial pre mnoho rodín, ktoré nesúhlasia so zavádzaním mobilných technológii do kôl, začína by vožba koly bez Wi-Fi siete a Wi-Fi pripojenia na internet stále viac problémovejia.
Bezdrôtové systémy ponúkajú slobodu pohybova sa po kole s notebookmi, tabletmi a mobilnými telefónmi a ich intalácia je relatívne jednoduchá a niekedy aj lacnejia ako intalácia káblových sietí. koly investovali peniaze do technológií a tie sa stali súčasou kolskej kultúry. Avak zamestnanci koly a rodičia často nemajú dostatočnú vedomos o obrovskom mnostve vedeckých túdií, ktoré preukazujú, e mobilné a bezdrôtové technológie, ktoré emitujú mikrovlnné iarenie, môu predstavova váne zdravotné riziko, a to najmä pre deti. túdie sú publikované vo vedeckých časopisoch, často k dispozícii len za poplatok. Obavy vedcov a výsledky vedeckých túdií nie sú vdy oznamované v plnom rozsahu verejnosti. A tak sa koly spoliehajú len na údaje o pouití bezdrôtových technológií v kolách, ktoré im vo forme odporúčaní poskytuje Úrad verejného zdravotníctva, ak tak vôbec robí.
Bezpečné miesto pre deti
Drvivá väčina detí chodí do koly. Domáce vyučovanie alebo doučovanie je zriedka praktická monos a nemusí poskytova sociálne vzdelanie, ktoré iak získava tým, e je súčasou vežkej skupiny.
koly by sa mali zabezpeči bezpečné prostredie pre vetky deti, bez ohžadu na ich náchylnosti k rôznym chorobám alebo na ich genetický fond.
Deti si zaslúia bezpečné prostredie na učenie, hru a rozvoj. Mnoho domácností pouíva nejakú formu mobilných alebo bezdrôtových technológií a to je ich vlastná vožba. Iní sa rozhodli nepouíva bezdrôtové technológie tam, kde sú dostupné alternatívy. V kole deti nemajú inú monos. koly majú preto povinnos zabezpeči bezpečné prostredie pre vetky deti, ktoré sú v ich starostlivosti.
Prečo môj notebook, tablet a mobil vyaruje mikrovlny, aj keď nie som pripojený na internet ?
Vetky na trhu dostupné notebooky a počítačové zariadenia sú vybavené vstavaným Wi-Fi pripojením, pretoe výrobcovia predpokladajú, e budú pouité s bezdrôtovým pripojením doma alebo na cestách. Ak ich nechcete pouíva týmto spôsobom, môete zakáza bezdrôtové pripojenia v notebooku alebo tablete (reim "v lietadle") a zariadenie tak viac nebude vyarova iadne rádiofrekvenčné vlny (mikrovlny). Kadé zariadenie má vak spôsob vypnutia rôzny, preto odporúčame nazrie do návodu na obsluhu. Niektoré aktualizácie softvéru môu znovu aktivova Wi-Fi systém v zariadení, take stojí za to raz za čas skontrolova, či bezdrôtová komunikácia zostála zakázaná. Rovnako to tak môe by aj so systémom Bluetooth. Ak si nie ste istí, či Vá notebook alebo tablet vyaruje mikrovlny, môete tak žahko zisti, ak si u nás zapoičiate prístroj na meranie elektromagnetických polí alebo hoci len jednoduchý detektor.
Nemám záujem o "Wi-Fi" pripojenie na internet - aké mám iné monosti?
Ak sa chcete pripoji k internetu a pritom nepouíva Wi-Fi, resp. domácu sie, budete potrebova prepojovací LAN (Ethernet) kábel. Spoločnosti poskytujúce pripojenie k internetu bene pouívajú technológiu zvanú ADSL (asymetrická digitálna účastnícka linka), ktorá umoňuje klasickú telefónnu linku súčasne poui na telefón a na pripojenie na internet. Televízni poskytovatelia pouívajú na prenos klasický koaxiálny kábel, na ktorom sú zdruené analógové, aj digitálne signály, vrátane internetu. Treou variantou je optické pripojenie, kde je do domu alebo bytu privedený svetlovodivý kábel. Vetky tieto technológie majú ako koncové zariadenie modem, na ktorý je moné pripoji jeden alebo viac zariadení pomocou kábla LAN (dnes má u väčina modemov zabudovanú Wi-Fi komunikáciu, ak tú vak neplánujete poui, bude ju nutné v modeme deaktivova).
Káblové prípojky sú úplne bez emisií mikrovlnných polí a nemáme iaden dôvod domnieva sa, e by mohli by zdravotným rizikom. Ak chcete pripoji viacero zariadení (notebook + tablet + počítač) súčasne k jednému modemu, ktorý má len jednu zásuvku pre LAN kábel, odporúčame zakúpi jednoduchý káblový LAN hub (rozbočovač) ako prísluenstvo.
Napriek tomu, e na prvý pohžad sa môe zda, e káblové pripojenia sú náročné a drahé, nie je tomu tak. LAN káble je moné bene zakúpi ako prísluenstvo v žubovožných dĺkach (od cm po stovky metrov) za zlomok ceny Wi-Fi routera. LAN káble sú navye bezkonkurenčne najspožahlivejie, bez výpadkov a ruenia. Bezpečnos a rýchlos prenosu dát je v porovnaní s Wi-Fi bezkonkurenčná. Ak napríklad staviate vlastný dom alebo prerábate byt, stojí za to uvaova so zabudovaním LAN truktúry pod omietku, pod podlahu, do stien a zásuvky vyvies v kadej miestnosti na vhodnom mieste. Vytvoríte tak spožahlivú a rýchlu sie, ktorá bude neruene slúi desiatky rokov a pritom nebude "znečisova" mikrovlnnými poliami Vae ivotné prostredie.
Je d-LAN bezpečná alternatíva k Wi-Fi ?
d-LAN (tzv. Homeplug) je dnes povaovaná za čiastočnú náhradu Wi-Fi tam, kde žudia nechcú pouíva mikrovlnné pripojenie, ale zároveň nemajú monos aha nové LAN káble do kadej miestnosti. Umoňuje vyui existujúce rozvody elektriny v dome alebo v byte na prenos údajov medzi miestnosami.
Aké polia vyaruje ?
d-LAN zariadenia nie sú úplne nevinné. Dáta, ktoré sa v rámci siete prenáajú, sú modulované do vyích frekvencií (rádovo MHz) k frekvencii benej elektrickej siete (50 Hz). Vežkos polí je vak zanedbatežná (niekožko desiatok mikrovoltov) v porovnaní s Wi-Fi zariadeniami (a to dokonca vo vežmi tesnej blízkosti pár centimetrov - od elektrickej intalácie). Je tu vak problém v tom, e frekvencia rádovo desiatky MHz dokáe vďaka svojej vlnovej dĺke putova cez rozvody elektrickej intalácie na pomerne vežké vzdialenosti a aj vo vzdialených miestnostiach vyarova do priestoru vo forme parazitných napätí, tzv. "pinavej elektriny". Aplikácia filtrov na pinavú elektrinu tak kompletne znefunkční aj intalovanú d-LAN sie.
Káblový rozvod Ethernet LAN je stále najlepia vožba, avak d-LAN sie sa zdá by rozumným kompromisom za predpokladu, e ste si vedomí potenciálnych problémov. Zo zdravotného hžadiska je d-LAN preferenčne lepia ne Wi-Fi.
Otázka zabezpečenia
Existujú vak ďalie bezpečnostné aspekty, pokiaž ide o d-LAN. Vzhžadom k tomu, e pouíva verejnú elektrickú sie na prenos dát, niekto vo Vaom okolí (najbliieho elektrického okruhu) môe pripoji svoju vlastnú d-LAN jednotku a odpočúva dáta na sieti. Pretoe väčina domov má vlastné zapojenie elektrických okruhov, je to problém relevantný skôr pre bytové jednotky. Niektoré d-LAN jednotky ponúkajú funkcie pre ifrovanie dát, ktoré tento problém odstraňujú. d-LAN jednotky sú vak stále výrazne bezpečnejie ne Wi-Fi, ktoré je moné odpočúva jednoducho tým, e sa neiadúca osoba nachádza v okolí a bez toho, aby bolo nutné fyzicky prís k zásuvke. Wi-Fi ifrovacie systémy síce poskytujú určitú úroveň bezpečnosti, ale stále nie sú úplne bezpečné voči prieniku do siete a krádei dát.
Mám počítač, notebook a tablet a chcem vade pouíva internet - musím pouíva Wi-Fi ?
Vôbec nie. Ak ste si zakúpili router (smerovač) pre pripojenie k internetu, potom budete ma k dispozícii aj viacero sieových "portov". To sú zásuvky na zadnej strane routera, do ktorých zapojíte sieový kábel z počítača. Môete ma tožko počítačov, kožko je portov za predpokladu, e máte kábel pre kadý z nich. Router zabezpečí, e vetky pripojené zariadenia môu zdieža internet v rovnakom čase.
Ak máte zariadenia v rôznych miestnostiach, Wi-Fi je stále úplne zbytočné. Najlepia monos je poui dve alebo viacero d-LAN jednotiek (pozri vyie), ktoré umoňujú vytvori dátovú sie pomocou elektrických rozvodov v budove. Tieto jednotky sú zapojené do tandardnej elektrickej zásuvky na stene a majú LAN porty pre pripojenie notebooku alebo počítača. Jednu d-LAN jednotku zapojte do zásuvky v blízkosti routeru alebo modemu a pripojte ho k routeru beným LAN káblom. Celý dom by mal by teraz pripojený k sieti. Druhú d-LAN jednotku môete pripoji do elektrickej zásuvky v akejkožvek inej miestnosti, kde chcete poui svoj notebook alebo tablet. Na prepojenie s d-LAN jednotkou znovu postačí krátky LAN kábel.
Sú herné konzoly s Wi-Fi bezpečné ?
Mnohé herné konzoly, najmä tie starie, sa nelíia od väčiny iných elektronických výrobkov tandardnej domácnosti a nemali by produkova významné úrovne elektromagnetických polí. Konzoly poslednej generácie (XBOX 360, Nintendo Wii, Sony Playstation 3 a novie) sú u vybavené bezdrôtovou komunikáciou. Pouívajú bezdrôtové ovládače a majú integrovanú alebo prídavnú Wi-Fi. Tie aj niektoré moderné vreckové konzoly Nintendo DS (Sony PSP) majú zabudované Wi-Fi.
Wi-Fi umoňuje zariadeniam vytvára podobné elektromagnetické polia, ako je tomu u priemerného mobilného telefónu. Výkon Wi-Fi vysielača v pásme 2.4 GHz je limitovaný a na 100mW. V tesnej blízkosti tela môe expozícia prekračova expozíciu beného mobilného telefónu (1 W/kg SAR). Nemálo vedeckých dôkazov poukazuje na fakt, e mobilný telefón spôsobuje rad ványch zdravotných problémov a preto povaujeme za rozumné preventívne sa vyhýba aj dlhodobému pouívaniu Wi-Fi zariadení.
WI-FI TABLETY EMITUJÚ VÝRAZNE VIAC IARENIA NE MOBILNÉ TELEFÓNY
Austrálsky dokument (anglicky).
Pri pohžade na expozície z moderných bezdrôtových zariadení, najmä tablety preukazujú, e často prekračujú expozície SAR, ktoré by ste očakávali od pouívania telefónu. Aj keď je to zriedkavé, e tablet bude tlačený proti strane hlavy uívateža rovnakým spôsobom ako je mobilný telefón, tablety sú často pokladané na kolená a na prsia a sú hromade pouívané demi, dokonca aj batožatami. Z väzieb medzi rádiofrekvenčnými EM poliami a plodnosou, tablet môe predstavova budúce väčie váne zdravotné riziko, ne mobilné telefóny samotné.
Kompletné informácie o technológii a vedeckých výskumoch WLAN/Wi-Fi systému nájdete v rubrike Wi-Fi
Mýty o Wi-Fi a vysvetlenie, prečo nie sú zaloené na pravde, nájdete v rubrike Wi-Fi - čo mono neviete
Súvisiace články:
dec 2022 | |
jún 2021 | |
nov 2020 | |
nov 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
júl 2020 | |
máj 2020 | |
apr 2019 | |
apr 2019 | |
sep 2018 | |
jún 2018 | |
apr 2018 | |
mar 2018 | |
dec 2017 | |
nov 2017 | |
okt 2017 | |
okt 2017 | |
okt 2017 | |
aug 2017 | |
aug 2017 | |
júl 2017 | |
jún 2017 | |
apr 2017 | |
apr 2017 | |
apr 2017 | |
apr 2017 | |
mar 2017 | |
dec 2016 | |
nov 2016 | |
nov 2016 | |
nov 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
sep 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
feb 2016 | |
feb 2016 | |
jan 2016 | |
aug 2015 | |
feb 2015 | |
dec 2014 | |
dec 2014 |