Aktualizované: 15.6.2020
TETRA
TETRA (Terrestrial Trunked Radio) je profesionálna mobilná rádiosieť. Bola špeciálne navrhnutá pre použitie vládnymi agentúrami, pre záchrannú službu, ako verejná bezpečnostná sieť, pre interné potreby železníc, dopravné služby a armádu. Okrem hlasových služieb, systém TETRA podporuje niekoľko typov dátovej komunikácie. Stavové správy a krátke dátové služby (SDS) sú poskytované cez hlavný riadiaci kanál systému, zatiaľ čo paketové dáta alebo dáta s prepájaním okruhov komunikácie používajú špecifické priradené kanály.
TETRA poskytuje identifikáciu koncových staníc voči infraštruktúre a naopak. Pre ochranu proti odpočúvaniu je prenos šifrovaný. Koncové zariadenia TETRA môžu fungovať podobne ako mobilné telefóny, s plne duplexným priamym spojením s iným užívateľom TETRA. Núdzové tlačidlo umožňuje používateľovi prenášať núdzové signály priamo k dispečerovi. Na rozdiel od mobilných sietí, ktoré spájajú jedného účastníka k inému jednému účastníkovi (one-to-one), TETRA je postavená tak, aby dokázala spojenie one-to-one, one-to-many (jeden k viacerým) a many-to-many (viacerí k viacerým). Tieto prevádzkové režimy sú priamo určené pre verejnú bezpečnosť a profesionálnych užívateľov.
V r.2005 bola na Slovensku operátorom Technopol sprevádzkovaná digitálna rádiová sieť Radiopol (radiopol.sk), ktorá funguje dodnes. Technológia Dimetra je charakterizovaná predovšetkým bunkovým systémom infraštruktúry zabezpečujúcim spojité pokrytie a taktiež aj digitálnou kvalitou audio funkcií. Použitá technológia umožňuje ako skupinovú, tak aj individuálnu komunikáciu a taktiež aj plnohodnotné prepojenie so sieťami iných operátorov.
Systém používa analógové aj digitálne vysielačky. Analógové vysielačky umožňujú spojenie výhradne priamo medzi účastníkmi (one-to-one) bez prístupu do siete. Digitálne fungujú pre prístup do siete. Niektoré parametre vysielačiek sa dajú diaľkovo nastaviť bez nutnosti zásahu u užívateľa (pridávanie a odoberanie hovorových skupín, deaktivácia vysielačky apod.)
Medzi užívateľmi systému TETRA dnes nájdeme stavebé firmy, petrochemický priemysel, letových operátorov, taxi služby, kuriérske spoločnosti, producentské a filmové štáby, organizátorov podujatí, súkromné hasičské a záchranárske tímy, mestskú políciu a SBS.
Výhody systému TETRA
Nižšia frekvencia umožňuje väčší rádius (dosah), z toho vyplývajúce dobré geografické pokrytie s menším počtom vysielačov a tým aj zníženými nákladmi na infraštruktúru. Počas nedostupnosti siete dokážu koncové stanice fungovať ako mobilné telefóny, dokážu použiť "priamy režim" spojenia na inú koncovú stanicu (režim Walkie-Talkie). Jediná koncová stanica s pripojením k sieti môže slúžiť v režime "brána" ako reléová stanica pre ďalšie blízke koncové stanice, ktoré sú mimo dosahu infraštruktúry siete.
Technické parametre
Štandard podporuje prenosovú rýchlosť 115 kb/s na 25 kHz šírku kanála alebo až 700 kb/s na 150 kHz šírku kanála. Základňové stanice vysielajú nepretržite a súčasne nepretržite prijímajú signál z koncových staníc na rôznych nosných frekvenciách. Frameová konštrukcia systému je 17.65 cyklov za sekundu.
Frekvencie
UPLINK (MHz) | DOWNLINK (MHz) |
410 - 420 | 420 - 430 |
385 - 390 | 395 - 400 |
Vysielací výkon
Koncové stanice majú spravidla výkon 1-2 W, vozidlové stanice do 10 W.
Veľkosť elektrického pola sa udáva vo voltoch na meter (V/m).
Veľkosť hustoty toku výkonu ekvivalentnej rovinnej vlny sa udáva vo wattoch na meter štvorcový (W/m²), ide však o príliš veľkú jednotku, častejšie sa teda používa jednotka miliónkrát menšia - mikrowatty na meter štvorcový (µW/m²).
Hygienická norma pre intenzitu elektrického pola od 400 MHz do 2 GHz daná vyhláškou MZ SR je: 1,375.√f V/m |
V našom eshope nájdete:
Meracie prístroje, ktorými odmeriate veľkosť elektromagnetického pola zo systému TETRA:
Tieniace materiály: tieniace tkaniny, siete a pletivá, tieniace nátery, odevy a spacie vaky, okenné fólie
Priebeh a modulácia vlnenia: