Aktualizované: 5.4.2017
Mobilné telefóny - čo o nich mono neviete
+ tipy na zníenie Vaej expozície
U v roku 1948 uviedli dve americké túdie monú súvislos medzi expozíciou mikrovlnému iareniu, edým zákalom a degeneráciou semenníkov u psov. V roku 1953 boli publikované túdie o pracovníkoch radarovej stanice a ich problémoch s vnútorným krvácaním, leukémiou, edým zákalom, bolesami hlavy, nádormi na mozgu a ochoreniami srdca. Viedli k tajným vojenským túdiám o účinkoch mikrovĺn na žudí a rozhodnutiu obmedzi povolené mnostvo prijatého mikrovlnného iarenia.
Súčasný tandard ICNIRP (International Committee for Non-Ionizing Radiation Protection), od ktorého sa odvíjajú limitné úrovne expozície, je zaloený na výskume z roku 1953 a skúma hranice pre termálne (tepelné) pokodenie tkaniva, teda mnostvo iarenia, ktoré by spôsobilo napr. rozvoj edého zákalu. Výkonové hustoty potrebné na vznik edého zákalu boli pribline 100 mW/cm² a tak bol dohodou stanovený bezpečnostný faktor 10-násobne niej hodnoty. Vznikla maximálna prípustná úroveň 10 mW/cm² (=100 W/m² ~ 194 V/m), ktorá ale nemá iadnu súvislos s netermálnymi (netepelnými) účinkami, ktoré sa nali neskôr (viac info v rubrike Dva typy účinkov).
Zníenie expozície
Dnená mláde pouíva svoje mobilné telefóny dlhie časové obdobie, ne dospelí. Pouívajú siete novej generácie (3G/4G) namiesto pôvodne pouívanej (2G), SMS správy a internetovú komunikáciu cez sociálne siete ako hlavnú vymoenos "smart" telefónov. Aj keď to dramaticky zniuje mikrovlnnú expozíciu ich hlavy, písanie odkazov má svoje vlastné problémy. Jeden z menej ivot ohrozujúcich efektov písania správ sú opakované preaenia liach rúk a prstových kĺbov.
Podža najnovích prieskumov a 90% mládee do 15 rokov má vo vyspelých krajinách svoj vlastný mobilný telefón. 70% z nich vyuíva komunikáciu cez správy SMS alebo sociálne siete. 10% pouíva svoj telefón viac ako 45 minút denne, 70% nosí telefón vo vreckách, vystavujúc svoje telo neprimeranej expozícii. Avak len 11% je presvedčených, e mobilný telefón má vplyv na ich zdravie. 70% uvádza, e by nezmenili návyky pouívania svojho telefónu na základe odporúčania odbornej verejnosti alebo vedeckých výskumov.
Prvé odporúčanie sa týka pouitia mobilného telefónu len v prípadoch, e nemáte k dispozícii káblový telefón. Pre dlhé hovory pouívajte výhradne káblový klasický telefón (ak je to moné, úplne sa vyhnite pouitiu mobilného alebo bezdrôtového telefónu). Ak musíte poui mobilný telefón, doporučujeme poui káblovú hands-free súpravu - ale pozor - nie benú! Bená káblová hands-free súprava Vau expozíciu mikrovlnám nezmení, ak, tak len v zanedbatežnej miere. Kábel, ktorý vedie k slúchadlám, je elektrický vodič a zároveň mikrovlnná anténa. Klasické káblové handsfree dopraví mikrovlny po kábli k slúchadlu v uchu. Bez ohžadu na vzdialenos telefónu od hlavy, do slúchadiel sa mikrovlny íria takmer tak dobre, ako zo samotného telefónu umiestneného pri hlave.
Aspoň čiastočnou pomocou je pouitie peciálnej handsfree súpravy s gumennými vzduchovými trubicami (tzv. Air-tube), ktorej podstata tkvie v tom, e ku hlave alebo telu nevedie iaden kábel - kovový vodič. Túto sadu si môete zakúpi na žubovolný telefón aj cez ná e-shop.
Pozor! - na trhu sú bene dostupné i handsfree sady, ktoré pouívajú bezdrôtový prenos Bluetooth. Pouitie Bluetooth handsfree pre zníenie expozície z mobilného telefónu je rovnakým nezmyslom ako čistenie blata blatom. Expozícia nielene nebude niia, môe by dokonca vyia, nakožko miesto jedného mikrovlnného zdroja (telefón) budete obklopení troma zdrojmi (telefón + Bluetooth v telefóne + Bluetooth v slúchadlách). Táto neekologická technológia potrebuje navye pre svoju prevádzku batérie.
Na trhu nájdeme aj ochranné púzdra na telefón, ktoré vak nie vdy spĺňajú elaný efekt - zníenie expozície počas telefonovania. Hoci sú vyrobené z tieniaceho materiálu, pri neúplne uzavretých púzdrach sa z nich môu sta antény namiesto elanej ochrany. Púzdro samotné potom vyaruje mikrovlnné pole. Tento efekt je pozorovatežný u niektorých konkrétnych výrobkov, bez ich odskúania ich preto neodporúčame pouíva. Pouívaním puzdra môe dôjs k zoslabeniu signálu pre telefón, čo môe by kompenzované jeho vyím výkonom. V konečnom dôsledku to môe ma za následok zvýenie expozície uívateža.
- Pouívajte mobilný telefón len v prípade núdze
- Telefonujte čo najkratie
- Ignorujte reklamné slogany "Neobmedzené víkendové minúty", "A 200 minút zadarmo", apod.
Dosta niečo zadarmo môe by neodolatežné, ale potenciálne vežmi nezdravé
Sila signálu
Na kadom mobilnom telefóne je zobrazený údaj o intenzite signálu v danej lokalite. Zvyčajne ide o zobrazenie grafické (paličky). Čím viac paličiek, tým je prijímaný signál (pokrytie) lepí. Na základe tejto intenzity reguluje mobilný telefón svoj vysielací výkon. Neexistuje vak iaden priemyselný tandard, ktorý by počtom paličiek vyjadroval reálnu úroveň Vaej expozície mikrovlnám. Platí vak veobecné pravidlo, ktoré môete poui bez ohžadu na typ siete, v ktorej telefón pracuje:
Ak je telefón pouívaný pri dobrom pokrytí, intenzita signálu, ktorou vysiela spä na základňovú stanicu, je malej alebo menej intenzity, ne pri zlom pokrytí a telefonovanie tak môe by o čosi "zdravie".
Snate sa dra telefón čo najďalej od tela. U vzdialenos 2 cm od tela tvorí obrovský rozdiel v intenzite elektromagnetického poža.
Drte telefón v ruke správne. Po zakúpení nového telefónu si vdy najskôr zistite, kde je umiestnená anténa a ktoré miesta nemáte rukou zakrýva. Rôzne modely a značky telefónov majú rôzne rozmiestnenie antén. Najvhodnejie je telefón dra prstami na jeho bokoch, neschováva ho do dlane a prstami nezakrýva zadnú stranu telefónu.
Ak ste vo vnútri budov, pouívajte telefón počas hovoru bliie k vonkajej stene budovy, kde môe by intenzita signálu (pokrytie) a 10x lepie, ne v strede budovy.
- Telefón drte tak, ako je to odporúčané v návode na obsluhu
- Počas volania je ideálne udriava aspoň 2-3 cm vzdialenos od hlavy
- Nastavte si dostatočnú hlasitos podža potreby
- Vo vnútri preferujte telefonovanie bliie k vonkajej stene budovy
Vožba siete
Dnes si môete u väčiny operátorov vybra z troch typov komunikačných sietí (závisí tie na lokalite a kvality pokrytia signálom). Vožba siete nie je len o rýchlosti prenosu dát, alebo o dostupnosti. Predovetkým ide o tri odliné technológie, ktoré pracujú na rôznych frekvenciách, s rôznou moduláciou (kódovaním informácie do rádiového signálu), ale aj s rôznym výkonom. Preto je vožbu siete vhodné riadne zvái.
- 2G / GSM / GPRS / EDGE: pokrytie vynikajúce
- 3G / UMTS / WCDMA / HSPA: pokrytie vežmi dobré, okrem horských oblastí a niekedy aj budov
- 4G / LTE / OFDMA: pokrytie zväča vo väčích mestách a urbanizovaných lokalitách
Pokrytie môe by prvou podmienkou vožby. Ak sa vak pozrieme na riziká z expozície, veobecne platí, e telefón pracujúci v sieti:
GSM/2G pouíva najvyie výkony. Expozícia z telefónu, pracujúceho v sieti GSM/2G pri zlom pokrytí (maximálnom výkone), prekračuje povolené úrovne dané vyhlákou MZ SR a odporúčaním ICNIRP u vo vzdialenosti 13 cm od tela! Priloením telefónu úplne k telu prekračuje expozícia stanovenú hygienickú normu 100-násobne (za predpokladu, e nerátame koeficient priemerovania jednotlivých impulzov počas 6 minút, ako to vyaduje táto vyhláka).
Pokiaž máte telefón nastavený na typ siete GSM/2G, môete by vystavení vežmi silným mikrovlnným impulzom pri zapínaní a vypínaní telefónu, pri prihlasovaní alebo odhlasovaní sa zo siete, pri prepnutí telefónu na inú základňovú stanicu, pri zvonení telefónu alebo bezprostredne po začatí hovoru. V týchto prípadoch bude výkon telefónu dosahova prahovú úroveň pre sie GSM/2G, čo sú 2W.
WCDMA/3G pouíva naopak najmenie moné výkony (pozri rubriku Mobilné telefóny - porovnanie výkonu). To znamená, e pri zvolení tohoto typu siete sú expozície pri pouívaní telefónu najniie. Avak z doterajích výskumov vyplýva, e kumulatívna (časová) expozícia pri type siete WCDMA/3G predstavuje pre uívateža telefónu takmer 4-násobné zvýenie rizika vzniku mozgového nádoru v porovnaní s expozíciou v sieti GSM/2G (Morgan et al., 2016), a to i napriek niekožko rádov niím intenzitám expozície. Istú úlohu tu teda hrá aj pouívaná frekvencia, typ modulácie, írka pouitého frekvenčného pásma, atď.
LTE/4G pouíva moduláciu tvorenú niekožkonásobne vyím počtom nosných frekvencií. Prenos zabezpečujú súčasne viaceré antény. Očakáva sa, e LTE modulácia bude z hžadiska bio-aktivity najvplyvnejia. Doposiaž neexistuje túdia, ktorá skúma jej zdravotné riziká.
Kadý typ siete prináa svoje pre i proti. Zo zdravotného preventívneho hžadiska je teda vežmi aké odporuči, aký typ siete preferova pri pouívaní mobilného telefónu. Pozrite si prehžadnú tabužku porovnania parametrov jednotlivých typov sietí. Pokiaž je Vá telefón nastavený na jednu z nich, dochádza u Vás k expozícii daného charakteru podža tabužky:
TYP SIETE | FREKVENCIA (MHz) | VÝKON | ÍRKA PÁSMA | MODULÁCIA | PECIFIKÁ |
GSM / 2G | 900 / 1700 | 2.5 mW - 2 W | 200 kHz | FHSS | pulz 217 Hz |
UMTS / 3G | 1900 | 10 nW - 200 mW | 3.84 MHz | DSSS / CDMA | spojitá vlna |
LTE / 4G | 800 / 1700 / 2500 | 100 nW - 200 mW | 1.4 - 20 MHz | SC-FDMA | MIMO / 15 kHz subnosná |
Telefóny majú monos aktivova automatickú vožby typu siete, ktorá býva nastavená ako východzia. "Auto LTE/WCDMA/GSM", resp. "Auto 4G/3G/2G" umoňuje telefónu vyuíva vdy tú najrýchlejiu sie, čo vak z hžadiska expozícií, príp. dopadov na zdravie nemusí by práve tá najlepia monos. Ak príde k zhoreniu pokrytia pre jeden typ siete, telefón sa automaticky prepne na nií typ. To môe znamena ďaliu expozíciu navye. Automatický reim neodporúčame aktivova na cestách (najmä v elezničných vagónoch, autách a autobusoch), nakožko telefón bude počas cesty cez oblasti so slabým pokrytím neustále typ siete strieda a zvyova Vau expozíciu.
- Dôkladne sa oboznámte s jednotlivými typmi sietí a pokiaž je to moné aj so známymi účinkami ich parametrov na ivé organizmy
- Nepouívajte automatický výber siete najmä počas cestovania
Zranitežné oblasti
Je vežmi dôleité, na ktorej časti tela nosíte mobilný telefón. Na mikrovlnné iarenie sú najviac náchylné oči, prsia, semenníky, obličky, pečeň (na opasku nohavíc) a brucho u tehotných ien.
Dávajte pozor, aby ste nedrali telefón v blízkosti očí alebo pred očami. Tie nenoste telefón v náprsnom vrecku koele, alebo bundy. Mui sú karcinómom prsníka ohrození rovnako ako eny a výskyt enského i muského karcinómu prsníka narastá. Telefón pripnutý na popruhu batohu tie nie je ideálnym rieením - umiestnite ho radej do zadného vrecka batohu, čo najďalej od tela. Podprsenka s kovovou výstuou môe zosilni mikrovlnné iarenie, kovový drôt pôsobí ako rezonátor a zosilňuje signál v blízkosti prsného tkaniva. eny by si zásadne nemali nosi telefón v podprsenke.
Buďte opatrní, ak nosíte kovové rámy okuliarov, kovové sponky vo vlasoch, piercing na tvári, zubné rovnátka alebo kochleárny implantát. Elektromagnetické pole z mobilného telefónu bude pri kontakte s kovovými časami vytvára vyí elektrický náboj. Joo (2006) zistil, e dospelí aj deti, ktorí pouívajú mobilné telefóny spolu s okuliarmi z kovového rámu, sú vystavení intenzitám SAR nad stanovenými hygienickými limitmi.
Nosenie telefónu pripnutého na opasok (v pohotovostnom reime, alebo pri pouití hands-free) nie je vhodné. Výskumníci dôrazne vyhlasujú, e budúce matky by nemali vystavova svoje rastúce bábätko emisiám z mobilných telefónov, diea nemusí by úplne chránené plodovou vodou vzhžadom k svojim prirodzeným pohybom v maternici (https://www.babysafeproject.org). Panvové truktúry nebránia hlbokým prienikom rádiofrekvenčného poža, pole môe by absorbované embryom alebo plodom. Bunkové zmeny iniciované elektromagnetickým požom mobilného telefónu môu prechádza cez placentárnu bariéru. Tehotné eny by nikdy nemali ma telefón (ani v pohotovostnom reime) v blízkosti brucha. Mäkké tkanivá a vnútorné orgány (obličky a pečeň) sú vežmi citlivé. Vaječníky na tom nie sú inak.
- Nikdy nedrte telefón v oblasti očí, pŕs, semenníkov, obličiek, pečene, gravídneho brucha
- V lepom prípade noste a pouívajte telefón ďalej od tela
- Ideálne je umiestni telefón čo najďalej od vnútorných orgánov
SMS a textové správy
Pokiaž posielate textovú správu, pri GSM/2G reime pouíva telefón maximálny výkon. Veobecne platí, e je vhodné dra telefón ďalej od tela, kým správa nebude odoslaná. Tie je tu problém preaovania liach rúk a prstových kĺbov pri častom písaní textových správ.
- Telefón drte od tela počas prijímania a odosielania správ
Dátové prenosy - mobilný internet
Dátové prenosy sú dnes vyuívané v takmer kadom telefóne alebo smartfóne. Pouívajú ich aj internetové modemy v tvare USB kžúča alebo malej krabičky. Počas aktivovaných dátových prenosov sa telefón alebo modem pripája na sie nepretrite (s malými prestávkami). Odporúčame pouíva dátové prenosy len na obmedzenú dobu (napr. na vyhžadanie informácie na internete, alebo stiahnutie poty). V prípade nepretritej aktivácie sú neustále z telefónu (modemu) vysielané elektromagnetické vlny, nad ktorými nemáte kontrolu. V domácnosti je vhodnejie, bezpečnejie a v neposlednom rade vdy najspožahlivejie poui ethernetový káblový internet.
- Ak sú dátové sluby zapnuté, kadý pohyb s telefónom alebo hoci len aktualizácia prehžadu počasia, či statusu na sociálnej sieti znamená niekožko sekúnd elektromagnetickej expozície miesta na tele, ktoré je k telefónu najbliie
- Dátové prenosy v smartfónoch a telefónoch pouívajte čo najkratí čas. Ak je monos ich vypnú, vypnite ich. Telefón NEVYSIELA IADEN SIGNÁL LEN AK SÚ VYPNUTÉ VETKY DOPLNKOVÉ FUNKCIE - Wi-Fi, Bluetooth a dátové prenosy
- Modem umiestnite čo najďalej od seba, ale vdy čo najbliie k vonkajej stene budovy. Najideálnejie sú modemy, pripojitežné k notebooku dlhím USB káblom (aspoň 1m)
- Pokiaž pouívate mobilný internet v USB kžúči alebo pripojenie Wi-Fi, nikdy neumiestňujte notebook, tablet alebo mobilný telefón na kolená, do lona, alebo na prsia. Dodrujte aspoň 20 cm vzdialenos od tela
- Sledujte lekárske výskumy. Preferujte typ siete, ktorý má najmenie zdravotné účinky na ivé organizmy
Pohotovostný reim
Pokiaž je telefón v pohotovostnom reime, občas komunikuje s najbliou základňovou stanicou. Ak je pokrytie slabé, je pravdepodobné, e kontaktovanie základňových staníc bude prebieha častejie, telefón sa bude snai vytvori lepie spojenie. Počas cestovania môe telefón vykonáva registráciu na novú základňovú stanicu tak často, ako často prechádzate okolo základňovej stanice Váho operátora. Čím rýchlejie sa budete pohybova, tým viac sa Vá telefón bude snai nadviaza nové spojenie. Tieto registrácie môu prebieha rôznym výkonom. Ak sa napr. dostanete do zóny mimo signálu 3G siete a máte nastavený reim "Auto LTE/WCDMA/GSM", telefón sa bude snai registrova na najbliiu základňovú stanicu, ktorá môe pracova v jednom z týchto reimov. Je to dôleité najmä počas cestovania autom alebo vlakom a dra telefón ďalej od tela, i keď netelefonujete.
- Noste telefón ďalej od Vás alebo inej osoby, i keď je v pohotovostnom reime
- Ak bezprostredne nečakáte na telefonát, môete výrazne zníi expozíciu tým, e telefón úplne vypnete
Iní účastníci na cestách
Mikrovlnné pole sa íri do okolia telefónu. Hoci sami nemusíte pouíva mobilný telefón, stačí ak stojíte alebo sedíte blízo osoby, ktorá telefonuje alebo komunikuje na sociálnej sieti, Vae telo je exponované tie. Pri meraniach sme nali intenzitu poža aj viac ne 6 V/m u cestujúceho v plne obsadenom vlaku, kde väčina okolosediacich cestujúcich pouíva telefón, tablet a notebook.
Mikrovlnné iarenie sa odráa od kovových povrchov dopravných prostriedkov. Nie je preto vhodné pouíva mobilný telefón v aute, v autobuse alebo vo vlaku, nakožko kontrukciu vozidla spravidla tvorí kov. Moderné elezničné vagóny sú na tom najhorie. Počas pobytu v dopravných prostriedkoch sú osoby v tomto priestore exponované mnohonásobne viac práve vďaka odrazom od kovových stien a kontrukcie.
Ak ste naozaj nútení pouíva telefón v aute, v autobuse alebo vo vlaku, obmedzte jeho pouitie na minimum. Pamätajte, e čím má telefón slabie pokrytie (odtienením kovovou kontrukciou vozidla), tým bude jeho výkon väčí. Vo védskom tokholme sa zákaz pouívania mobilných telefónov vo verejnej doprave stal účinným od augusta 2006. Cestujúci môu pouíva telefóny vo vozidlách len na určených miestach.
- Snate sa minimalizova pouínie bezdrôtových zariadení v aute, autobuse alebo vo vlaku
- Nepouívajte telefón pri vedení vozidla. Auto najprv odstavte, príp. vystúpte.
Slúchadlá s mikrofónom
Ak sa u nevyhnete pouívaniu mobilného telefónu, pouite káblovú handsfree sadu doplnenú o gumené zvukové trubice, ktoré redukujú Vau mikrovlnnú expozíciu. Odporúčame nepouíva klasické handsfree s káblovými slúchadlami, nakožko u nich dochádza k íreniu mikrovlnného poža po kábli a k hlave.
Air-tube handsfree prevádzajú elektrické signály do zvukových vĺn v malej kapsule, z ktorej sú potom zvukové vlny prenáané do uí cez tenké vzduchové trubičky. Funguje to ako lekársky stetoskop. Zvuk má výbornú kvalitu a neobmedzuje uívateža ani v počúvaní hudby.
- Kúpte si "zdravie" handsfree v naom e-shope
Nasledujúce video dokumentuje fungovanie gumených handsfree
SAR
Specific Absorption Rate (SAR) je hodnota, ktorá vyjadruje výkon energie vo Wattoch absorbovaný v určitom mnostve tkaniva. ICNIRP nastavila jej maximálnu hodnotu v žudskej hlave na 2 W/kg na kadých 10 gramov tkaniva, pri plnom výkone telefónu, počas 6 minút. Dôvodom je zrejme pomyselný slogan "Ak Vás to nezohreje, neublíi Vám to".
Dnes u vieme, e to nie je celkom pravda a e aj pravidelné pulzné napätia netepelných úrovní môu by pre ivé organizmy kodlivé. Mobilné telefóny môu meni ich výstupný výkon vo vežkom rozsahu, niekedy aj 1000000:1. Hodnoty SAR sa môu pre rôzne modely telefónov pohybova v rozmedzí 10:1. Viacero túdií uvádza, e krátka jedno- a dvoj-hodinová expozícia mobilného telefónu bude ma za následok patologické presakovanie hematoecefalickej bariéry. Účinok sa prejaví okamite a môe by viditežný aj po 14 dňoch. túdie poukázali na zánik neurónov (mozgových buniek) na vežmi nízkej úrovni SAR 12 mW/kg (Nittby 2009).
Informácie o SAR hodnote by mali by poskytované ku kadému mobilnému telefónu na trhu. Hodnoty SAR by mali by uvedené v návode, ktorý je dodávaný s telefónom. SAR je vak len jedným zo spôsobov ako odhadnú mnostvo emitovaného iarenia z telefónu. Dr. Gerard Hyland z Warwick University, jeden z popredných odborníkov na rádiofrekvenčné iarenie a s ním spojené riziká pre žudské zdravie, poznamenal, e údaje o SAR môu by uitočným sprievodcom pre laika. Ale SAR vyjadruje hodnotu pri prevádzke telefónu na plný výkon bez ohžadu na účinnos daného telefónu. V závislosti od pokrytia môe efektívny telefón vyarova menej ako neefektívny, take vystaví telo niej dávke iarenia. Niektoré telefóny s vysokým SAR v skutočnosti produkujú nií SAR za normálnych podmienok pouitia, ne telefóny s nízkou maximálnou SAR.
SAR nemono mera priamo, ale len prostredníctvom sofistikovaných modelov a počítačového matematického modelovania na simuláciu iarenia z telefónov. Aj keď pokrok smeruje k tandardu Európskeho spoločenstva (CENELEC) - figuríne hlavy a meraciemu protokolu, neexistuje iadna dohodnutá tandardná metóda merania. Výsledky sa líia v závislosti od typu sondy a figuríny hlavy, návrhu antény mobilného telefónu a pozície, v ktorej uívatež drí telefón. Dr. Michael Kundi z Wien University v júni 2000 poukázal na to, e hlavové tkanivo je vo svojej truktúre variabilné, SAR sa pri vyích frekvenciách vežmi líi v závislosti od typu tkaniva. Meranie SAR odráa tieto rozdiely nepresne a počítačové simulácie čelia svojim medziam v dôsledku nahromadenia nepresnosti výpočtov. Dr. Kundi tvrdí, e aj keby sa brali na váhu len výlučne tepelné efekty, pri dlhodobej expozícii by viedli k neiaducim účinkom. Mechanizmy podiežajúce sa na správnej biologickej funkcie udriavania teploty organizmu by mohli by naruené. Napätie indukované v tele môe ma z dlhodobého hžadiska nepriaznivé účinky. Dr. Kundi tie pripomína, e nie je moné jednoducho sčíta účinky expozície rôznych elektromagnetických polí. ivé systémy reagujú komplexne na viacnásobnú expozíciu. Neexistuje iadny výskum, ktorý by systematicky sledoval reakciu ivých organizmov rôznym komplexným simultánnym zdrojom elektromagnetických polí. Pretrvávajúce neurologické problémy, ktoré sú postupne zaznamenávané ako reakcia na omnoho menie intenzity polí, ne tie, ktoré spôsobujú ohrev, naznačujú, e elektromagnetické rádiofrekvenčné polia môu ma vplyv na organizmy aj pri nepatrných expozíciách.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa domnieva, e kým tento výskum príde s konkrétnymi výsledkami, mali by by spotrebitelia opatrní a nespolieha sa na SAR hodnoty. Zmeny vo vnímaní rizík môu vies k zmene správania, vrátane bezohžadnosti. Kadé bezpečnostné opatrenie by malo vplýva na minimalizáciu pouívania bezdrôtových zariadení.
- Nespoliehajte sa na nízke hodnoty SAR, ktorými sa pýi Vá mobilný telefón
Ochranné nálepky a rôzne iné predmety
Internet je v dnenej dobe zaplavený mnostvom rôznych ochranných pomôcok na "harmonizáciu elektrosmogu". Výrobcovia a predajcovia tvrdia, e Vás tieto pomôcky ochránia pred kodlivým iarením a elektromagnetickými požami, avak predmety nespĺňajú to, čo sžubujú.
Tieto predmety neodporúčame kupova. Veža žudí, ktorí si podobné produkty zadováili, sa cítia by oklamaní. Mnoho predajcov si zaplatilo za údajný výskum, ktorý mal potvrdi, e ich produkty naozaj fungujú. Spravidla vak ide o podvrh.
- Nespoliehajte sa na pouívanie rôznych faloných pomôcok na "harmonizáciu elektrosmogu". Ani nálepky a ani ungity, orgonity a tachyony Vás neochránia pred mikrovlnnou expozíciou z mobilného telefónu
- Najúčinnejou ochranou je minimalizovanie mikrovlnnej expozície. Ak u, pouite air-tube handsfree súpravu a vzdiažte sa od mobilného telefónu počas hovoru alebo dátových prenosov
Kompletné informácie o technológii a vedeckých výskumoch nájdete v rubrike Mobilné telefóny
Často kladené otázky o mobilných telefónoch nájdete v podrubrike Často kladené otázky/telefóny
MOBILIZE
Film Kevina Kunzeho z roku 2014 (anglicky).
Investigatívny dokumentárny film, ktorý skúma potenciálne dlhodobé účinky na zdravie zo iarenia mobilného telefónu, vrátane rakoviny a neplodnosti. Film podáva fakty o najnovom vedeckom výskume, sleduje vnútrotátne legislatívne úsilie a osvetžuje majoritný vplyv technologického priemyslu na verejné zdravie. Mobilize prináa rozhovory s lekármi, politikmi, pacientami s nádorovým ochorením a technickými expertmi.
MOBILY A RAKOVINA MOZGU
TV Markíza odvysielala v decembri 2014 spravodajský príspevok s informáciou o védskej túdii a jej alarmujúcich výsledkoch. Dáva priestor vyjadreniam slovenských vedcov - technika a lekára. Je koda, e nejde o vedcov, ktorí tejto problematike venujú zvlátnu pozornos a pracujú na medzinárodných výskumných projektoch. Je zaujímavé, e v príspevku práve lekár tendenčne podhodnocuje riziko elektromagnetických polí. Na svete existujú stovky túdií, ktoré riziko z vežkej časti potvrdzujú.
Súvisiace články:
apr 2023 | |
apr 2023 | |
apr 2023 | |
apr 2023 | |
dec 2022 | |
dec 2022 | |
aug 2022 | |
aug 2022 | |
jún 2022 | |
feb 2022 | |
feb 2022 | |
feb 2022 | |
feb 2022 | |
feb 2022 | |
okt 2021 | |
okt 2021 | |
okt 2021 | |
okt 2021 | |
aug 2021 | |
jún 2021 | |
jún 2021 | |
jún 2021 | |
jún 2021 | |
apr 2021 | |
apr 2021 | |
apr 2021 | |
apr 2021 | |
feb 2021 | |
feb 2021 | |
feb 2021 | |
nov 2020 | |
nov 2020 | |
nov 2020 | |
nov 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
sep 2020 | |
júl 2020 | |
júl 2020 | |
júl 2020 | |
máj 2020 | |
máj 2020 | |
máj 2020 | |
máj 2020 | |
apr 2020 | |
apr 2020 | |
apr 2020 | |
jan 2020 | |
jan 2020 | |
dec 2019 | |
dec 2019 | |
dec 2019 | |
dec 2019 | |
dec 2019 | |
dec 2019 | |
dec 2019 | |
aug 2019 | |
aug 2019 | |
aug 2019 | |
aug 2019 | |
máj 2019 | |
máj 2019 | |
apr 2019 | |
apr 2019 | |
mar 2019 | |
mar 2019 | |
mar 2019 | |
mar 2019 | |
dec 2018 | |
dec 2018 | |
dec 2018 | |
nov 2018 | |
nov 2018 | |
nov 2018 | |
okt 2018 | |
okt 2018 | |
sep 2018 | |
sep 2018 | |
sep 2018 | |
sep 2018 | |
sep 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
júl 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
jún 2018 | |
máj 2018 | |
apr 2018 | |
apr 2018 | |
apr 2018 | |
apr 2018 | |
apr 2018 | |
apr 2018 | |
apr 2018 | |
mar 2018 | |
mar 2018 | |
mar 2018 | |
feb 2018 | |
feb 2018 | |
jan 2018 | |
jan 2018 | |
jan 2018 | |
jan 2018 | |
jan 2018 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
dec 2017 | |
nov 2017 | |
nov 2017 | |
nov 2017 | |
nov 2017 | |
okt 2017 | |
okt 2017 | |
okt 2017 | |
okt 2017 | |
okt 2017 | |
sep 2017 | |
sep 2017 | |
sep 2017 | |
aug 2017 | |
aug 2017 | |
aug 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
júl 2017 | |
jún 2017 | |
jún 2017 | |
jún 2017 | |
jún 2017 | |
jún 2017 | |
jún 2017 | |
apr 2017 | |
apr 2017 | |
apr 2017 | |
mar 2017 | |
feb 2017 | |
feb 2017 | |
feb 2017 | |
feb 2017 | |
dec 2016 | |
dec 2016 | |
dec 2016 | |
dec 2016 | |
dec 2016 | |
nov 2016 | |
nov 2016 | |
nov 2016 | |
nov 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
okt 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
sep 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
aug 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
júl 2016 | |
dec 2015 | |
mar 2015 | |
feb 2015 | |
dec 2014 |