Aktualizované: 12.10.2020
Často kladené otázky - bedzrôtové slúchadlá
Bezdrôtové slúchadlá Apple AirPods a ich podobné odnoe sa stali u spotrebitežov vežmi obžúbené. Často sa povaujú za módny trend a od roku 2016 do konca roku 2020 sa ich predalo viac ne 500 miliónov kusov. Najmä mladí žudia ich nosia často a niekedy nepretrite.
Ako fungujú bezdrôtové slúchadlá?
Moderné bezdrôtové slúchadlá pouívajú prenos cez rádiové vlny technológiou Bluetooth. Podobne ako iné zariadenia pracujúce s rovnakou technológiou, môu sa tak pripoji k mobilnému telefónu, tabletu alebo k počítaču bez pouitia samostatného káblového konektora. Bluetooth technológia vak predstavuje dvojcestné rádiové spojenie, teda popri mobilnom telefóne, v ktorom je súčasne prijímač i vysielač, je prijímač a vysielač aj v kadom slúchadle. Dokopy teda ide o 3 vysielače a 3 prijímače Bluetooth, ktoré fungujú súčasne. Nezáleí na tom, či je to počas telefonovania, alebo len pri nevinnom počúvaní hudby. Nerátajúc prípadný ďalí vysielač v mobilnom telefóne, keď ide o aktívny telefónny hovor, alebo dátový prenos.
Recenzie AirPods tvrdia, e slúchadlá poskytujú kritážovo čistý zvuk a dlhú výdr batérie. Mnohé sú dodávané s elegantným malým nabíjacím puzdrom. AirPods vak nie sú jedinou technológiou bezdrôtových slúchadiel na trhu. V roku 2017 sa po celom svete predalo viac ako 368 miliónov slúchadiel a náhlavných súprav, z ktorých mnohé boli bezdrôtové. V súvislosti s vysokým dopytom na trhu sa vyskytli aj otázky, či je pouitie bezdrôtových slúchadiel bezpečné pre dospelých, ale i deti.
Sú bezdrôtové slúchadlá bezpečné?
Hlavnou obavou, spojenou s pouívaním bezdrôtových slúchadiel, je úroveň intenzity rádiofrekvenčného iarenia (RF), ktorou je uívatež exponovaný počas ich pouitia. Posledný výskum priniesol dôkazy o tom, e RF iarenie môe predstavova značné nebezpečenstvo pre žudské zdravie. túdie hodnotili mieru penetrácie Bluetooth RF vĺn do mozgu.
Koncept nebezpečného blízkeho radiačného alebo reaktívneho RF poža nie je nový. Dokonca aj FCC (organizácia zodpovedná za verejnú komunikačnú bezpečnos v USA) súhlasí, e tu ide o problém. Ich oficiálne smernice naznačujú, e zariadenia s bezdrôtovými technológiami by sa nemali dlho dra pri tele. Predstavuje to problém najmä v prípade, pokiaž sú bezdrôtové slúchadlá určené na zasunutie hlboko do uí. Umoňujú tak penetrova RF iareniu hlbie do mozgu.
I keď je technológia Bluetooth navrhnutá na prenos dát na krátke vzdialenosti (trieda 2) s dosahom 10 m, neznamená to, e tu nehrozí iadne nebezpečenstvo. Jedným z hlavných problémov je samotná technológia. V priemere slúchadlá vydria pri počúvaní hudby asi 4 hodiny. S nabíjacím puzdrom ich vak za necelú hodinu znovu nabijete na 100%. To znamená, e ich môete pouíva väčinu dňa a niektorí to tak aj robia. Bene sa stáva, e žudia nosia slúchadlá zapnuté, aj keď nie sú pripojené. Doba pouívania neustále zvyuje úroveň RF iarenia, ktorému sa v priebehu času vystavujú.
Aké sú názory zodpovedných intitúcií k bezpečnosti bezdrôtových slúchadiel?
Oficiálny postoj k bezpečnosti bezdrôtových slúchadiel alebo bezdrôtových zariadení je vo veobecnosti zloitou otázkou. U v roku 2011 klasifikovala Svetová zdravotnícka organizácia RF iarenie medzi moné žudské karcinogény. Do roku 2019 sa 250 vedcov podpísalo pod výzvu poadujúcu prísnejie smernice pre pouívanie bezdrôtových zariadení. Zdá sa, e to priamo súvisí so zvýenou popularitou osobných bezdrôtových zariadení, akými sú aj bezdrôtové slúchadlá.
Vynára sa tie otázka, či sú bezpečnostné normy skutočne platné a dôsledne uplatnitežné aj pre malé bezdrôtové zariadenia. Tie toti zvyčajne budú spĺňa zákonné limity emisií RF bezvýhradne. Normy sa vak datujú ete do roku 1996, take je aké uveri, e sú stále relevantné alebo dokonca platné pre akékožvek technológie dostupné na dnenom trhu. Celkom ignorujú akýkožvek biologický dopad týchto zariadení a súčasná úroveň výskumu naznačuje, e ide o problém.
Sú bezdrôtové slúchadlá bezpečné pre deti?
Je aké s istotou tvrdi, či sú bezdrôtové slúchadlá bezpečné pre deti. Ako u bolo spomenuté, normy RF expozície sú obsoletné a vychádzajú z modelu dospelého mua. Neskúmajú vplyv tohto typu iarenia na mozog dieaa, ktorý je úplne odliný. Výskum ukazuje, e mozog detí má vyiu mieru absorpcie a môe by viac ohrozený RF iarením. Okrem toho, u detí trvá roky, kým sa ukončí vývoj hematoencefalickej bariéry a imunitného systému.
Môu bezdrôtové slúchadlá spôsobi rakovinu?
Jednou z hlavných otázok týkajúcich sa bezpečnosti podobných zariadení je, či môu vyvola alebo prispie k vzniku onkologického ochorenia. Mnohí odborníci varovali pred potenciálnym nebezpečenstvom dlhieho pouívania bezdrôtových slúchadiel. Jedným z problémov je, e táto technológia je na trhu stále relatívne nová. Take vlastne nepoznáme plný dopad, ktorý by mohla ma.
Existujú iné potenciálne zdravotné riziká?
RF iarenie, ktoré emitujú bezdrôtové technológie, bolo spojené s rôznymi zdravotnými problémami. Do úvahy prichádzajú nielen onkologické ochorenia, génové mutácie, ale napr. aj ADHD. Mechanizmom môe by naruenie funkcie kalciových kanálov v bunkách, nadmerný prísun kalciových iónov, stimulácia hyperaktivity, naruená schopnos sústredenia. Tie sa predpokladá, e RF iarenie súvisí s EHS (elektrohypersenzitivitou). Naruenie rovnováhy kalciových iónov môe spôsobi disfunkciu semipriepustných bariér v organizme. To znamená, e toxické látky sú schopné migrova do rôznych oblastí tela, vrátane mozgu. Môe ma dokonca vplyv na detrukciu neurónov, ktorá súvisí s vývojom ványch porúch duevného zdravia, akými je napr. demencia.
O ako vežkú expozíciu teda ide?
Pouitá technológia Bluetooth pracuje zväča s výkonom 0 dBm, teda 1 mW. Poviete si, veď to je zanedbatežný výkon. Ale pokiaž sú slúchadlá pri prevádzke umiestnené v bezprostrednom kontakte s tvárou, unicou, či dokonca hlbie vo zvukovode, je expozičná úroveň v danom mieste obrovská. Bluetooth technológia navye nemení aktuálne vyiarený výkon podža kvality spojenia alebo vzdialenosti. Kým mobilný telefón v reime 3G alebo 4G môe počas telefonovania zníi svoj výkon a na 10 - 100 nW pri dobrom pokrytí, Bluetooth slúchadlá pracujú pribline s 10 a 100-násobne väčou intenzitou.
Vo vzdialenosti 5 cm od slúchadiel (vzdialenom poli) je moné dosiahnu výkonovú hustotu 30 mW/m². V mieste dotyku môe ís bezmála o niekožko desatín W/kg SAR! Bezdrôtové slúchadlá tak uívateža nepretrite vystavujú impulzným mikrovlnám. Ich pouívanie znamená rovnakú expozíciu, ako dranie telefónu počas hovoru pri hlave, ak nie vyiu. Slúchadlá navye exponujú obe strany hlavy.
Alternatívy k bezdrôtovým slúchadlám
Mono stojí za zmienku, e k bezdrôtovým slúchadlám existujú bené alternatívy. Napr. káblové slúchadlá. V spojení s mobilným telefónom, alebo iným bezdrôtovým zariadením sú vak ďaleko najvhodnejou alternatívou tzv. "airtube" slúchadlá, ktoré neexponujú hlavu uívateža RF iarením tak, ako bezdrôtové, alebo káblové slúchadlá. Tvorí ich ohybný silikónový zvukovod, ktorý vedie zvukové vlny do ucha. Majú vežkú výhodu v tom, e pracujú úplne bez RF iarenia. Nájdete ich aj u nás v e-shope.
Zhrňme si teda vetky typy a ich výhody/nevýhody pri pouití s beným mobilným telefónom:
Slúchadlá | Počet aktívnych vysielačov počas telefonovania |
Počet aktívnych vysielačov počas počúvania hudby |
Výhody | Nevýhody |
Bezdrôtové | 2 + 2, resp. 2 + 1 (tel. + slúch.) |
1 + 2, resp. 1 + 1 (tel. + slúch.) |
iadne obmedzenie pohybu Telefón nemusí ma slúchadlový výstup |
Nepretritá RF expozícia |
Káblové | 1 telefón |
0 | Najvyia moná kvalita prenosu |
RF expozícia počas tel. Malé obmedzenie pohybu |
AirTubes | 1 RF expozícia tel. redukovaná o 98% |
0 | Značná eliminácia RF expozície hlavy |
Malé obmedzenie pohybu Nie celkom ideálna frekvenčná charakteristika |
Zžava: bezdrôtové slúchadlá, klasické káblové slúchadlá, airtubes
Súvisiace články:
nov 2016 |