ELEKTROSMOG INFO
typy a zdroje radiácie, možné dôsledky na človeka
meranie úrovne, expozičné limity, ochrana a eliminácia, poradňa a diskusia
3 online • návštevy: 197 / 1065044
Diskusia - všeobecná poradňa
V diskusii je možné vyhžada žubovožný text
PRIDA PRÍSPEVOK
  Dagmar, Bratislava 3.5.2024 23:10:44
Dobry den,chceme kupit nove auto. Premyslame o modeli Toyota Camrii .ide o hybrid. Alebo Mazda benzinova. Mam strach z elektrosmogu. Manzel a syn tomu velmi nevenuju pozornost tak som si povedala ze napisem sem a poprosim o radu. Viem ze kazde auto moze vyzarovat inu uroven e-smogu. Prosim vas poradte mi ak mate taku info, pripadne ake auto je na tom ako tak este dobre. Premyslali sme aj o Skoda Superb . Tam napriklad nie su elektricke sedadla ale manualne. Dakujem za pomoc. Dagmar
  Elektrosmog Info 4.5.2024 9:23:13
Dobry den,

prave preto, ze jednotlive vozidla mozu produkovat rozne typy a velkost elektromagnetickych emisii, nie je mozne na tuto otazku spolahlivo odpovedat. Zaroven treba posudzovat oba druhy poli - teda i nizko, i radiofrekvencne - o to je to zlozitejsie. Nizkofrekvencne polia moze produkovat motor, elektricke rozvody a zariadenia, bezdrotove nabijanie telefonov, apod. Skor vylucene su vsak emisie z elektrickych sedadiel, za normalnych okolnosti z nich nema co produkovat emisie. Pokial su napajane jednosmernym konstatnym elektrickym napatim, nemozu produkovat striedave elektricke, ani magneticke polia.

Dalsi aspekt je radiofrekvencne pole, ktoreho zdrojom byva palubna doska (zvacsa Bluetooth), prip. rozne NFC pripojenia. Pokial dokazete tieto zariadenia na palubke deaktivovat, potom ok.

Vo Vasom pripade vsak odporucam zapozicanie meracov a premeranie situacie este pred kupou vozidla priamo u predajcu.
  r.d. 9.1.2024 12:58:53
Dobrý deň,

chcela by som sa poradit ohžadom žiarenia z mobilných telefónov, lebo už som zúfalá. Na svojich fyzických príznakoch som schopná doslova cíti efekt žiarenia. Mám telefón Motorola Moto G9 Play a cítim, že niečo vyžaruje, aj keď je v letovom režime a všetko je vypnuté vrátane Bluetooth, NFC... Keď je normálne zapnutý (signál + wifi/dáta), tak je to fakt dos zlé a keď dám letový režim, je to len asi o polovicu lepšie. Aké žiarenie telefón môže vyžarova, aj keď je v letovom režime a dá sa tomu nejako zabráni? Najlepší efekt má, keď je v tieniacom puzdre, to fakt cítim, akoby bolo žiarenie úplne odblokované, ale niekedy jednoducho potrebujem s telefónom pracova.

Uvažovala som aj nad kúpou nového, ale je ažké si vybra, nakožko samozrejme v parametroch to nemá žiadny priamo napísané, kožko žiarenia vyprodukuje (okrem SAR, ktoré asi aj tak nemá výpovednú hodnotu). Máte prosím nejaké tipy, podža čoho vybera mobil, prípadné tip na nejaký konkrétny model?

Ďakujem.
  Elektrosmog Info 9.1.2024 15:11:35
Dobry den,

ide o jednu z najtazsich otazok, na ktoru neexistuje uspokojiva odpoved. Ano, mate pravdu, SAR udaje nie su u mnohych telefonov na trhu zverejnene. SAR ako parameter je sam o sebe tiez kontroverzny, pokial hladate telefon, ktory Vas bude najviac setrit.

Asi najidealnejsie by bolo zobrat si so sebou do predajne meraci pristroj a len tak namatkovo si porovnat velkosti intenzit vyzarovaneho pola v roznych rezimoch. Globalne je to vsak problem, nakolko je na trhu len par hracov, ktori vyrabaju chipy do telefonov a rozdiely sa teda budu tykat najma umiestnenia a tvaru anten v telefone. Naviac, v tychto dnoch operatori pristupuju k vypinaniu 3G siete, ktora bola roky nosnou sietou pre hlasove sluzby a tato technologia sa vyznacovala len velmi malymi radiovymi emisiami z telefonov. Tazko preto radit cokolvek rozumne.



Navrhujem na telefonovanie pouzivat sluchadlovu sadu Airtube (https://elektrosmog-info.voxo....), na pripojenie na internet pouzivat kabel (https://elektrosmog-info.voxo....) a mobilne data a Wi-Fi zapinat len v pripade potreby, kde nemate po ruke kablove pripojenie.

Ci telefon nieco emituje po vypnuti vsetkych radiovych sluzieb a aktivacii letoveho rezimu, sa da zistit len pomocou meraca. Mozete si ho u nas zapozicat, prip. si objednat osobnu konzultaciu na mieste.
  Michaela 1.7.2023 8:56:20
Dobry den,

Chcela by som sa opytat na novu generaciu telefonov 5g a ich vplyv na zdravie.

Kebyze je takyto telefon nastaveny na rezim 4G, je to to iste akoby telefon bez 5g moznosti alebo su tam vyssie zdravotne rizika od vyroby aj ked sa nepouziva 5g siet?

Dakujem vopred!
  Elektrosmog Info 2.7.2023 13:50:53
Dobry den,

zial, vplyv na zdravie (alebo aspon na bunkovu fyziologiu a spravanie zvierat) nebol doposial ziadnou kompetentnou instituciou testovany ani u technologie 4G. Technologia 5G pouziva sice podobnu modulaciu RF pola ako 4G, ale sucasne pouziva vacsie (sirsie) frekvencne pasma a niekedy aj ine, doposial nepouzivane frekvencie (zalezi od lokality a kvality pokrytia). Toto vsetko by malo byt zohladnene pred uvedenim technologie na trh. Ale nie je.

Co sa tyka Vase otazky, pokial dovolite telefonu zostat len v rezime 4G (LTE), technologiu 5G pouzivat nebude.
  Tibor, Nitra 10.6.2023 19:25:54
Dobrý deň.

Dnes (10.6.23) po 17:45 pri jazde autom v Nitre od OBI do centra sa samovožne začala zvyšova intenzita zvuku autorádia. Nebolo možné trvale zníži intenzitu zvuku ovládačom. Vždy sa okamžite driapal do neskutočných výšok. Rieši som to musel vypnutím autorádia. Už sa mi v Nitre podobné niečo stalo a bolo to na všetkých staniciach, čo som zvolil, Autorádio je v poriadku, funguje normálne, teda až na tieto prípady. Nikdy s ním neboli problémy. Čím to bolo spôsobené

Tibor
  Elektrosmog Info 12.6.2023 21:37:08
Dobry den,

na takuto otazku je tazke odpovedat na dialku. Moze ist aj o zacinajucu poruchu autoradia. Pokial chcete vsak problem stavat do suvislosti s elektromagnetickymi poliami v okoli autoradia, museli by ste spravit rozne testy a spomenut si na podmienky, za ktorych sa chyba objavila. Moze ist aj o rusenie z vozidla (predpokladam, ze sa da ovladat hlasitost napr. tlacidlami na volante), prip. chybu v tejto casti zbernice.
  Alens 10.4.2022 9:42:31
Dobry den, chcem sa spytat na vysielac swanu umuestneny na streche zakladnej skoly. Su urovne elektrosmogu z takehoto vysielaca bezpevne pre deti?
  Elektrosmog Info 10.4.2022 11:23:58
Dobry den,

na zaklade tejto jednej informacie to nie je lahke posudit. Vseobecne povazujeme vyssie expozicne urovne za horsie. Ale ci pochadzaju zo zakladnovej stanice na streche skoly, alebo z ineho zdroja, ktory je blizo skoly (napr. zakladnova stanica ineho operatora na nedalekom dome), prip. zo vsetkych inych zdrojov v interieri skoly (napr. Wi-Fi, mobilne telefony, apod), to je nutne detailnejsie posudit. Moze sa totiz stat, ze prave tie ine zdroje mozu predstavovat omnoho vyssie urovne EM poli, nez su tie, ktore sa do skoly dostanu z antenneho systemu na streche. Ak je antenny system na streche skoly, rozlozenie EM pola v budove skoly nie je na 100% homogenne, ale pritomne su mnohe ohniska, a naopak mnohe miesta s velmi malou expoziciou. Zalezi to najma od vysky antenneho systemu nad strechou, materialu strechy, azimutov, na ktore su anteny otocene, poschodia budovy, apod. Anteny zakladnovych stanic maju vertikalnu vyzarovaciu charakteristiku spravidla 5-10° smerom dolu od roviny vodorovnej s terenom. Preto najvacsia energia je vyzarovana pred tento antenny system, zhruba vo vzdialenosti 100-300 m od jeho paty. Moze napr. zasahovat blizke ihrisko alebo skolsky dvor. Ale nemusi to byt pravidlo. Moze to zavisiet aj roznorodosti pouzitych antennych systemov a frekvencii (4G/5G, 1800/3700 MHz). Nevylucuje to vsak vznik intenzivnych ohnisk aj pod tymto antennym systemom v budove, avsak ako som spominal, zalezi to od mnohych parametrov.

Pokial chcete vediet ako je to v konkretnej situacii skoly, najidealnejsim postupom je zvolit meranie a aspon namatkovo prejst priestory skoly, v ktorych sa deti najviac zdrzuju (triedy). Velkosti expozicie sa totiz mozu lisit od triedy k triede a porovnatelne intenzivnym zdrojom moze byt aj lokalna Wi-Fi, pokial je instalovana v kazdej triede. Podla nameranych urovni je mozne nasledne blizsie urcit, ci a aky dopad ma tato uroven expozicie na deti.

Ak mate zaujem o prenajom pristroja, pripadne sluzby suviace s meranim, nech sa paci, napiste nam, alebo zavolajte.
  Peter 1.3.2022 17:27:13
Dobry den, myslite si, ze v buducnosti dokaze 5G700 nahradit GSM900 v pokryti, aj napriek tomu, ze telefony nebudu mat pravdepodobne v rezime 5G vysielaci vykon, aky maju v 2G rezime (EIRP=2W)? Tam bude vyhoda, ze 5G700 bude nizsie okolo 200MHz oproti GSM, co je velka vyhoda z hladiska sirenia signalu. Len ide o to, aby sa telefon dokazal na 5G700 potom pripojit, aj ked mu bude branit nejaky kopec, hora, cize bude v ceste uplinku a je logicke, ze uplnik telefonu v GSM je mozno aj silnejsi ako v terajsom LTE800 (2W vs 0,2W) Dakujem pekne za odpoved.
  Elektrosmog Info 1.3.2022 20:32:14
Dobry den, moj osobny nazor znie, ze na 99% urcite dokaze. Ide o viacere aspekty. Pokial sa pozrieme cisto na system SA (5G standalone), ktory zatial prevadzkovany nie je, tak ako sam pisete, pri pouziti najnizsej moznej frekvencie 700 MHz su uz podmienky pre sirenie omnoho lepsie, nez je tomu u frekvencie 900 MHz. Ciste teoreticky, uplink 5G je vykonom 10x mensi, nez je tomu u 2G, co znamena, ze "dosah" je asi 3.14x mensi, ale pouzita frekvencia ma o 2 dB mensi utlm na kilometer, takze v konecnom dosledku je strata pouzitim technologie 5G len 2x mensi dosah. Zamerne pisem na kilometer, pretoze hustota zakladnovych stanic stale rastie a uz dnes je vo velkej miere postacujuca pre prevadzku 4G siete v pasme 800 MHz i na pomerne odlahlych lokalitach. Toto je samozrejme teoria o jednej nosnej a novsie technologie pouzivaju rozne metody interpolacie signalu z viacerych subnosnych, aby dosiahli co najlepsi pomer sumu a uzitocneho signalu, co moze v znacnej miere zlepsovat "zakladne" pokrytie, aspon na hlasove sluzby.
  Peter 2.3.2022 14:54:24
Vdaka za odpoved
  Marika 7.12.2021 19:21:06
Dobrý deň, chcem sa opýta či LTE anténa sa chová iba ako prijímač podobne ako satelit alebo aj vyžaruje a môže by potencionálne nebezpečná pre obývajúcich. Anténa je prichytená na satelite domu na streche.

Ide o anténu, ktorú používa o2 pre svoj internet GreenPacket OA335

https://www.sortec.sk/swan-ant...

Dakujem pekne
  Elektrosmog Info 7.12.2021 23:46:47
Dobry den,

da sa povedat, ze okrem rozhlasu a televizie prakticky vsetky telekomunikacne prostriedky su zalozene na obojsmernej komunikacii. Klient (zakaznik) sa pripaja svojim zariadenim ku sieti, z ktorej data nielen cerpa, ale ich aj aktivne odosiela. Inak by internet ako taky nefungoval. Kazdy prijimac je teda sucasne aj vysielacom. Plati to aj pre fixne pripojenie na internet vzduchom (vo Vasom pripade LTE, teda siet 4.generacie, alebo 4G).

Pokial je antena instalovana na vonkajsom stoziari, vylozniku, alebo fasadnom drziaku, je s najvacsou pravdepodobnostou otocena celom k najblizsej alebo najdostupnejsej BTS, teda zakladnovej stanici - vysielacu mobilneho operatora. Nakolko ma antena velmi dobry smerovy zisk, moze byt od vysielaca relativne daleko, aj niekolko km. Prave smerovy zisk ma vyhodu v tom, ze do inych, ako udanych smerov, je zisk velmi maly, skor ide o utlm. Na zadnej stene anteny, resp. pod nou moze byt intenzita signalu zanedbatelna, navyse ju tieni fasada stavby, prip. stavebna konstrukcia strechy, atd. Na druhej strane, nie je vsak vylucene, ze iste vacsie EM pole vznika v okoli anteny, ktore by ste meracim pristrojom spolahlivo zachytili. Z mojich skusenosti vsak vzdy islo o radovo nizsiu expoziciu, nez z Wi-Fi smerovaca, ktory bol bezprostredne na tuto antenu pripojeny v interieri. Zaujimave je teda zaujimat sa o expoziciu z tejto anteny len v dvoch pripadoch: Wi-Fi nepouzivate (len ethernet) a celkova uroven EM pola v dome je velmi nizka alebo pohybujete sa v exterieri pred celom anteny (v jej smerovom laloku).
  Peter 23.11.2021 19:53:14
Dobry vecer, jeden mobilny operator uviedol, ze v nasledujucich 2 rokoch, bude pouzivat pasmo 700 MHz pre 4G siet. Ostatni dvaja to tiez nevylucili. Chcem sa spytat, moze mat LTE 700 lepsie pokrytie, teda dlhsi dosah signalu od BTS a lepsiu priepustnost cez stavebne materialy ako GSM siet? Nejaky priklad by ste nevedeli uviest? Vdaka
  Elektrosmog Info 23.11.2021 20:19:15
Dobry vecer,

samozrejme, ze moze a aj ma. Uz LTE800 ma lepsi dosah ako GSM900. Problem je vsak trochu zlozitejsi, kym GSM pouziva uzkopasmovu modulaciu na sirenie sluzby, LTE sirokopasmovu, co sice nezhorsuje "dosah" sluzby, ale pri horsom pokryti znizuje jej kvalitu, teda aj rychlost. Vseobecne je vsak "pokrytie" lepsie (z hladiska intenzity signalu, penetracie do budov, apod), i ked moze byt menej kvalitne. LTE700 a LTE800 su porovnatelne a v "pokryti" jednoznacne zvitazi LTE700.
  Alexander, Bratislava 7.7.2021 9:56:16
Dobrý deň, prosím Vás o odborný názor. Jeden člen rodiny (vek 62) už vyše roka nemôže normálne spa kvôli rušivým zvukom, musí bra silné prášky na spanie a rôzne lieky na stres. Zo začiatku išlo o podprahové hučanie spojené s vibráciami, neskôr vibrácie zmizli ale hučanie (vraj podobné ultrazvuku) ostalo. Ja som začal začiatkom tohto roka ma tiež problém s hučaním v ušiach – ide ako keby o nepretržitý signál, najbližšie by som ho prirovnal napr. ku signálu, ktorý púša RTVS na konci vysielania. Jednu noc je slabší, inokedy intenzívnejší. Od určitej vzdialenosti od domu je ticho. Problémy nastali, keď si sused namontoval k nášmu plotu (cca 20 m od nášho domu) do zeme tepelné čerpadlo, ktorým si pravdepodobne v noci čerpá morskú vodu v bazéne. Nevieme mu to ale dokáza a tiež nevieme či intenzita zvuku prekračuje povolené normy dané Úradom verejného zdravotníctva SR alebo nie. Mohli by ste mi prosím poradi, ako danú situáciu rieši (ak teda je vôbec riešitežná), prípadne odporuči nejaký merací prístroj, ktorým by sa uvedený signál dal zachyti?

Ďakujem srdečne za prípadnú odpoveď.

  Elektrosmog Info 8.7.2021 7:30:44
Dobry den,

zial, pytate sa na zvukove - mechanicke vlny, tu sa zaoberame vyhradne elektromagnetickymi. Neviem Vam, zial, poradit ani sposob, akym lahko zistit, o aky zdroj ide, ani ako dokazat, ze sa siri od Vasho suseda. Skuste oslovit hygienu s poziadavkou na meranie urovne hluku alebo vibracii, pripadne odborne pracovisko, kde sa tymito testami zaoberaju.
  Alexander, Bratislava 8.7.2021 8:37:43
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Skúsim sa teda obráti na úrad alebo meračov hluku a vibrácií
  Lucia 9.12.2022 11:07:09
Dobrý deň,

máme v dome podobný problém - podarilo sa vám ten vᚠnejako vyrieši? Prípadne nejako dokáza príčinu? Ďakujem pekne za reakciu.
  Peter 19.5.2021 22:58:47
Dobry vecer. Prosim Vas, moze mat mobilny telefon v rezime hotspotu vysielaci vykon 100 mW, teda tak, ako bezny router? Robil som pokus, ktory spocival v tom, ze som vedla seba umiestnil bezny wifi router a mobilny telefon (vyrobeny 2020) a na rovnaku vzdialenost, asi 20 m som dokazal zachytit signal tak ako z routra, aj z telefonu a pripojit sa. Podla tohto teda usudzujem, ze by tomu mohlo tak byt, len mi to pride zaujimave, pretoze telefon nema predsa taku antenu/y ako routre. Dobre by bolo vyskusat, ci sa bude dat signal z tel. zachytit na nejakych 80 metrov, ak by bol vykon aj 100 mW, v tom pripade by sa uz urcite ukazala ucinnost, a zaroven citlivost anteny, takze by sa nemalo dat uz urcite pripojit. Na router este mozno ano, kedze ako „klient“ by som pouzil WiFi USB adapter. Vdaka vopred za odpoved
  Elektrosmog Info 20.5.2021 0:04:47
Jedna vec je skutocny vykon zariadenia, druha vec je efektivny vyzarovany vykon pomocou vhodnej anteny. I napriek mensej antene mobilneho telefonu moze byt efektivny vyziareny vykon oboch zariadeni rovnaky. Pomocou bezneho mobilneho telefonu viete zistit pomer oboch zachytenych signalov, merania vsak robte na volnom priestranstve, idealne bez prekazok. Rovnake vysledky by malo dat meranie pomocou vhodnych detektorov/meracov RF pola.
  Peter 17.3.2021 22:50:50
Dobry vecer, nevedeli by ste, prosim, poradit, aka antena je vhodna na prijem DVB-T signalu z vysielaca, ktory je takmer 20 km vzdialeny vzdusnou ciarou? Na vysielac je defacto priama viditelnost z miesta prijmu.
  Elektrosmog Info 18.3.2021 10:17:38
Dobry den,

externa v podstate akakolvek, idealna je s vyssim ziskom, aktivna, mnohe predajne maju takych v ponuke desiatky.
  Peter 26.3.2021 13:21:36
Vdaka. Prosim Vas, nevedeli by ste o nejakom rieseni externej anteny na prijem FM a zariadenia k tomu? Raz som chytil polsku stanicu, vysielac odomna 150 km, tak ma to laka, zistit, co vsetko chytam. Aj slovenske daleke vysielace som chytil velakrat na autoradiu. S antenou niekde na vyvysenom miesto by zrejme bol prijem staly, aj ked asi nie vzdy, zalezi samozrejme od poveternistnych podmienok, pravda?
  Elektrosmog Info 26.3.2021 23:44:13
Z Vasho popisu usudzujem, ze polske hranice nemate az tak daleko, resp. deli Vas od vysielaca jedno alebo rad pohori. V oboch pripadoch je niekedy za idealnych podmienok mozne zachytit aj stanice, ktore by na rovine nebolo sance zachytit. Na prijem FM rozhlasu je najvhodnejsie vyrobit celovlnny alebo polvlnny dipol, hotove anteny mozete tiez najst za velmi dobre ceny aj v beznych obchodoch s elektronikou. Dobra antena predpoklada aj dobry tuner, s citlivostou lepsou ako -90 dBm, tiez vhodne umiestnenie anteny vo volnom priestore (idealne na streche domu, alebo aspon na vyssich poschodiach v exterieri za oknom, s vyhladom na vysielac.
  Peter 27.3.2021 0:49:12
Vdaka Ozval som sa sem, ked som nenasiel vela informacii k tomu.
  Peter 8.3.2021 5:41:28
Dobry den, chcel by som sa opytat, inteligentne hodinky vysielaju, teda vytvaraju elektrosmog aj vtedy, pokial nie su pripojene k ziadnemu telefonu, zariadeniu? Konkretne dane hodinky maju Bluetooth 5.0 LE. Zaujima ma to, pretoze by som chcel take hodinky vyskusat a samozrejme mi ide o elektrosmog, cize by som ich nemal pripojene k telefonu, ale ci aj tak budu vytvarat pole. Problemom je, ze som nenasiel, ci sa da na hodinkach vypnut Bluetooth, zrejme sa neda. Ale hodinky uvadzaju teoreticku vydrz 15 dni pri pripojeni k telefonu a 40 dni, ked pripojene nie su, z coho sudim, ze by nemali vytvarat elektrosmog, lenze, pokial su zrejme stale viditelne pre blizke BT zariadenia, tak, ked budem v blizkosti niekoho, kto bude na telefone vyhladavat BT zariadenia, najde mu hodinky, tak vtedy ony vysielali nieco? Mohli by ste mi to prosim vysvetlit, ked hodinky nebudu pripojene k telefonu, ci v nejakych situaciach budu vysielat, napr. ked sa budem pohybovat v blizkosti telefonov, na ktorych sa budu vyhladavat BT zariadenia. Velmi ma to zaujima, kedze sa ten BT tam neda zrejme vypnut. Dakujem pekne
  Elektrosmog Info 8.3.2021 7:57:46
Dobry den,

rad by som Vam to vysvetlil, ale pravdepodobne to nebude na vsetkych smart zariadeniach fungovat rovnako. Co som mal moznost na roznych smart naramkoch merat, vsetky vysielali sporadicke impulzy (cca 1-2x za sekundu), i ked neboli pripojene k telefonu. Ako je to u hodiniek, neviem, kazde zariadenie moze mat iny rezim emisii mikrovln.

Pokial si to chcete odmerat na Vasich hodinkach, mozete si zapozicat merac a budete mat presnejsi prehlad o tom, ako to funguje.
  Peter 8.3.2021 8:46:00
Vdaka. A akym vykonom vysielali dane impulzy?

Pretoze mne sa stala taka vec, ze davnejsie na telefone mi vyhladalo prave smart naramok, ktory ma sused, a ten bol 40-50 metrov daleko. Nechapal som tomu, ved by tam mal byt maximalne vykon 10mW, ale nebola medzi nami ziadna prekazka. Vy by ste take smart zariadenie zrejme neodporucali, to mi je jasne, a tym padom sa neviem rozhodnut, ci ho teda mam pouzivat, ci nie.
  Elektrosmog Info 8.3.2021 9:00:51
Bluetooth pouziva niekolko vykonovych tried. Jednou z najmenej vykonnych je 0 dBm (teda 1 mW). I pri takomto malom vykone je na 40m strata signalu cca 72 dB, co pre citlivy prijimac (napr. -90 dBm) nemusi znamenat problem ho zachytit. Avsak aj 1 mW predstavuje pri vzdialenostiach dotyku s telom velmi vysoku intenzitu...
  Peter 8.3.2021 9:14:58
To mi je jasne. Uvidim teda... Inak, ako viem vypocitat stratu signalu pri nejakom vykone, a to, ci zariadenie signal zachyti? Nemyslim len pri tomto pripade, ale vseobecne, aj pri inych frekveciach.
  Elektrosmog Info 8.3.2021 9:21:11
Mozete na to pouzit kalkulacky 1,2 a 4 v sekcii Kalkulacky. Patricne vzorce z kalkulaciek najdete v sekcii Teoria anten a poli.
  Peter 8.3.2021 9:34:48
Vdaka. Prosim Vas, pri tej 4.kalkulacke, druhy priklad, to sa mysli aka strata signalu, downlink? A to pokrytie je pokrytie akeho signalu?
  Elektrosmog Info 8.3.2021 9:38:56
ano, downlik. Pokrytie signalom na fr. 2100 MHz.
  Peter 9.3.2021 7:27:31
Dobry den a aka je rozumna vzdialenost od takeho smart zariadenia, ktore by teda malo vykon 0dBm (1mW)?
  Elektrosmog Info 9.3.2021 9:34:59
Pokial vieme, ze ide o rydzo pulzny charakter RF emisii, odporucana velkost intenzity, ktora by nemala byt prekrocena je 1 az 10 ľW/m2. To znamena vzdialenost 9 az 3 m.
  Peter 9.3.2021 9:52:39
Vdaka
  Peter 5.2.2021 7:33:08
Dobry den, akym vykonom vysielaju mobilne telefony pri pouzivani technologie WiFi a Bluetooth? Pri BT by vacsina telefonov mala patrit do Class 2 s vykonom 4 dBm (10mW). Pri WiFi niektore zdroje uvadzaju vykon okolo 15 dBm, pripadne o nieco malo viac, alebo menej. Napriek tomu vyrobcovia v manualoch uvadzaju maxima pre obe technologie, dokonca aj maximum 23 dBm pre WiFi v pasme 5 GHz. Aspon vykon pri pouzivani WiFi som chcel overit na mojom starsom MT Samsung a cez jeden specialny kod sa da dostat do rozsirenej „obrazovky“, kde jasne pri WiFi v pasme 2,4 GHz uvadza vykon 12 dBm, pri pripojeni sa k routru v pasme 5 GHz uz uvadza vykon 13 dBm pri nizsich kanaloch, pri vyssich 12 dBm, pri tych najvyssich len 11 dBm. Bude to zrejme platit na vacsine telefonov danej znacky, minimalne 12 dBm som videl na roznych videach pri inych modeloch. Zial, skryta, rozsirenu „obrazovka“ pri BT zrejme neexistuje. Bolo by zaujimave to zistit. Nemohli by ste urobit jednoduche meranie vykonu pri pripojeni k 5 GHz, 2,4 GHz sieti a napriklad pri prenose dat (napriklad videa) medz dvomi zariadeniami, ake vykony ta nasa testovacia vzorka dosahuje?
  Elektrosmog Info 5.2.2021 18:57:35
Dobry den,

pytate sa otazku, na ktoru ste si sam odpovedali Iste, pokial to vyrobca udava priamo v technickom popise zariadenia, je to lahke zistit. Pokial nie, da sa predpokladat, ze v bezlicencnom pasme su tie vykony istym sposobom obmedzene, zvacsa na 100-1000 mW pre Wi-Fi, a 1-100 mW pre BT (zalezi znova od typu zariadenia, resp. triedy BT). Da sa to zmerat, ale k comu Vam priklad takehoto merania bude, ak sa bude vztahovat na jeden konkretny model zariadenia? Pokial by slo o Vase zariadenie, pochopil by som.
  Peter 5.2.2021 19:47:25
Pre zaujimavost Svoje zariadenie si niekedy zmeriam tiez.
  Peter 26.1.2021 7:03:23
Inak, prosim Vas, ako by sa dalo zlepsit vyzarovanie MT? Mozno nieco nan prilepit, len aby to v podstate opakovalo a tym padom aj lepsie rozsirilo vyzarovanu energiu do okolia. Cital som, aj Vy ste napisali, ze napríklad klasicke kablove sluchadla mozu sluzit ako tzv. predlzena antena, pretoze v podstate zachytia energiu vyzarovanu antenou MT. Ale ci by neexistovalo nejake rierenie, ze by ta vec bola stale na telefone a nieco take miniaturne... Uz tu nieco podobne bolo rozoberane, ze riesenim by bola externa antena k telefonu, avsak to je velke a nepoznam mobil, kde by sa to dalo pripojit. Ide o to, ze na jednom mieste, medzi kopcami, mam problem s hovormi, ze moj hlas je na druhej strane niekedy prerusovany, ale ja pocujem druhu stranu, v ramci moznosti pokrytia - GSM , bez preruseni. Je tam slabsie pokrytie, ale musi byt problem v tom, ze signal z mobilu ma uz niekedy problem dociahnut na BTS za kopcami. Co by ste poradili? Asi nic take neexistuje...

  Elektrosmog Info 26.1.2021 16:28:05
O zariadeni alebo pomocke, ktoru by ste pripevnili, alebo pripojili na telefon a zlepsila by dosah, zial neviem. Avsak mozno by pomohla zmena operatora. Skusali ste nieco take?
  Peter 26.1.2021 19:57:25
Nie a mam overene, ze priblizne rovnaky problem je aj s inymi operatormi na danom mieste. Tak nevadi, dakujem
  Peter 25.1.2021 7:32:30
Dobry den. Chcem sa spytat, dobre som pochopil na zaklade toho, co je tu na portali v casti zakladnove stanice uvedene, ze 4G siet sa z jednej antény na BTS vysiela vykonom 1,6 kW EIRP, GSM, 3G 1,1 kW EIRP? Alebo moze byt aj menej, aj viac? Dalej by ma zaujimalo, ak sa to da vypocitat na jednoduchom priklade, o kolko % ma frekvencia 700 MHz mensi utlm napríklad v dome so zelezobetonovou konstrukciou ako 800 MHz. Pocitajme, ze sa 5G 700 bude vysielat rovnakym vykonom ako 4G 800, aj ked tomu tak zrejme nebude, pravda?
  Elektrosmog Info 25.1.2021 7:43:29
Dobry den,

uvedene vykony su len ilustracne. Spravidla to byva aj viac, ale zavisi to vo velkej miere od konfiguracie BTS operatorom a od pouzitych anten.

Co sa tyka frekvencii, LTE800 pracuje s downlinkom 791-821 MHz, NR700 bude pouzivat 758-788 MHz. Teda rozdiel je sotva 50 MHz. Nemyslim si, ze bude markantny rozdiel v utlme medzi tymito dvoma frekvencnymi pasmami. Skor bude rozdiel v celkovom vyziarenom vykone na pasmo, pretoze NR je predsa len trosku ina, ako LTE a predpokladam, ze rozdiel bude aj pocas silnej datovej prevadzky. O kolko % bude mensi utlm, to si netrufam tipnut vobec, navyse nie pausalne, utlm vzdy zavisi od pouziteho stavebneho materialu.
  Peter 25.1.2021 8:10:17
Ako rychlo reagujete. Jasne, rozumiem. Este by ma zaujimalo, ked antena, makrobunka, na BTS vysiela sucasne LTE a GSM siet, tak ako je rozdeleny zisk danej anteny pre kazdu siet? Je pre kazdu plny zisk, aky by mala pri vysielani, dajme tomu len LTE siete alebo sa zisk deli napríklad na polovicu, alebo je to inak? Samozrejme teoreticky, chapem, ze to zavisi od pouzitych anten, aky zisk maju.
  Elektrosmog Info 25.1.2021 8:21:14
Nie, anteny su vnutorne rozdelene na niekolko blokov, maju samostatne vstupy pre jednotlive pasma, takze zisk moze byt pre kazde pasmo/sluzbu iny. Koncovy stupen pre GSM moze dodavat na vstup iny RF vykon ako pre LTE. A tak tomu aj vacsinou byva.

Napr. NR3500 a antennymi polami maju omnoho vacsie zisky anten (do 25 dBi), a tiez aj RF vykony na vstupe anten (do 200W), nez u beznych dnes pouzivanych systemov.
  Peter 25.1.2021 9:03:49
Aha...Vdaka.